NDI MLIRI KOLERA (*)

Aralık 2015'ten bu yana Güney Malawi'de bulunan Chilwa Gölü çevresindeki halk kolera salgınıyla mücadele ediyor. Dört aylık bir süre zarfında bölgede 920 kolera vakası tespit edildi, 25 ölüm gerçekleşti. Temiz içme suyu ve hijyen sorunu, gölü sığlaştıran ve suya erişimi neredeyse sıfıra indiren iklim değişiklikleri, kolera vakalarının bölgede artmasına neden oluyor. Tüm bu mevcut sorunlar nedeniyle Malawi, 2009 ve 2010 yıllarındaki 1.100 salgın vakasıyla, koleranın endemik bir hastalık olarak kabul edildiği bir ülke. Machinga ise kolera hastalarının ülkede en yaygın olduğu ilçeler arasında.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) kolera salgınının önüne geçmek için Güney Malawi'deki üç bölgede çalışmalarını sürdürüyor. Vaka yönetimi ile su ve sanitasyon faaliyetlerini aktif bir şekilde yürüten MSF, planlanan aşı programıyla bir yılda 80.000 kişiyi aşılamayı hedefliyor.

Kolera aşılama programlarının salgın hastalıklara müdahale amaçlı yürütülmesi pek yaygın bir uygulama değil. Malawi'deki bu program, 2012'de Gine'de ve 2014'te Güney Sudan'da olmak üzere MSF'nin bu kapsamda yürüttüğü üçüncü aşılama kampanyası. MSF, son yıllarda bu tür salgın müdahaleleri dışında, mülteci kamplarında, sel baskını olan yerlerde ve hastalığın endemik olduğu bölgelerde kolera salgınlarını önlemek için aşı programlarının sayısını artırmıştır.

Sınır Tanımayan Doktorlar'ın Malawi'deki kolera aşılama programıyla ilgili ayrıntılı bilgi almak için MSF Exposure sitesini ziyaret edebilirsiniz.

(*) Kolera Salgını

Fotoğraflar: Aurélie Baumel

Yorum Yapın