Uygun fiyatlı zatürre aşısı DSÖ tarafından onaylandı

"İlacınız var mı? Milyonlarca insanın ilacı yok" - MSF'nin Temel İlaç ve Aşılara Erişim Kampanyası'nda kullandığı afişlerden biri.

20 Aralık 2019 – Cenevre – Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Hindistan Serum Enstitüsü tarafından üretilen dünyanın üçüncü konjüge pnömokok aşısına kalite güvencesi verdi. Bu aşı çocukları zatürrenin belirli türlerine karşı koruyor. Aşının yeni onaylanan versiyonu, mevcut zatürre aşılarından çok daha uygun fiyata erişilebilir olacak.

Bugüne kadar, Pfizer ve GlaxoSmithKline (GSK) tarafından üretilen zatürre aşıları yüksek fiyatla satıldığından milyonlarca çocuk bu aşılardan faydalanamıyordu. Gelişmekte olan bir ülkede üretilen bu ilk zatürre aşısının geliştirilmesine Bill & Melinda Gates Vakfı önemli bir destek sağladı.

Pfizer ve GSK yaklaşık 20 yıldır zatürre aşısı üstünde kurdukları ikili tekelle aşı fiyatlarını yüksek tutuyordu. Bu şirketler, en yoksul ülkelerin aşılara erişimi için çalışan ve kaynağı bağışlarla sağlanan Gavi’den, fakir ülkelerde aşı olan çocuk başına yaklaşık 9 dolar alıyordu. Gavi’den destek almak için gereken nitelikleri sağlamayan orta gelirli ülkelerde ise aşı maliyetleri çocuk başına 80 dolara kadar çıkabiliyordu. Pfizer ve GSK’nın şeffaf olmayan yüksek fiyat politikaları nedeniyle birçok ülke bu aşıların maliyetini karşılamadığından çocuklar zatürre gibi ölümcül hastalıklara karşı korunamıyordu.

Pfizer ve GSK son 10 yıl içinde bu aşının satışından 50 milyon doların üzerinde kâr ettiler, aslan payını Pfizer aldı.

Bugün tüm dünyada, yüksek fiyatlar nedeniyle zatürre aşısı olamayan 55 milyon çocuk var.

Hindistan Serum Enstitüsü, aşıya Gavi’ye çocuk başına 6 dolara temin edeceğini, orta gelirli ülkelerden alacağı ücretinse çocuk başına 11 dolar maliyeti aşmayacağını bildirmişti.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), zatürre aşısının fiyatlarının düşürülmesi ve şirket tekelinin kırılması için yıllardır çaba gösteriyordu. MSF Temel İlaç ve Aşılara Erişim Kampanyası Aşı Politikaları Danışmanı Kate Elder, “Aşının Hindistan’da uygun fiyata üretilebilmesi nihayet Pfizer ve GSK’nın tekelini kıracak,” dedi. Elder, aşı olamayan 55 milyon çocuğun büyük bölümünün Gavi’den destek alamayan orta gelirli ülkelerde yaşadığını ifade ederek, “Mümkün olduğunca çok hayat kurtarabilmek için DSÖ, UNICEF ve Gavi’nin, devletlerin bu uygun fiyatlı aşıdan olabildiğince hızlı bir şekilde faydalanabilmesine önayak olmalarını bekliyoruz,” dedi. MSF, Hindistan Serum Enstitüsü’nün, aşıyı insani yardım kuruluşlarına da asgari fiyattan temin etmesini istedi.

MSF’nin bu alandaki çalışmalarının bir özeti için: Temel İlaç ve Aşılara Erişim Kampanyası’nın 20. Yılı.

Yorum Yapın