Afganistan'daki çatışmalar hasta sayısında düşüşe neden oluyor

Beslenme yetersizliği nedeniyle 300 yataklı Boost Hastanesi'ne yatırılan bir çocuk tedavi gçrüyor. Boost, 700 yerel ve 25 uluslararası çalışan ile MSF'nin dünya çapında işlettiği en büyük hastanelerden biri. Fotoğraf: Kadir Van Lohuizen/Noor

Beslenme yetersizliği nedeniyle 300 yataklı Boost Hastanesi'ne yatırılan bir çocuk tedavi gçrüyor. Boost, 700 yerel ve 25 uluslararası çalışan ile MSF'nin dünya çapında işlettiği en büyük hastanelerden biri. Fotoğraf: Kadir Van Lohuizen/Noor

Afganistan: Helmand’da şiddetlenen çatışmalar hastaneye ulaşımı imkansız kıldığından hasta sayısında ciddi azalma görülüyor

12 Ağustos 2016 – Çatışmaların Helmand eyaletinin başkenti Leşkargah çevresine sıçraması, hasta ve yaralıların Afgan Sağlık Bakanlığı ve Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) ortak işlettiği 300 yataklı Boost Hastanesi’ne ulaşımını kısıtlıyor.

Helmand geçtiğimiz 10 yılda hükümet ve karşıt grupların çatışmalarına sahne oldu. Bölgede süregelen ve zaman zaman şiddetini artıran çatışmaların, hasta ve yaralıların hayati öneme sahip sağlık hizmetlerine erişimini kısıtlayan en büyük faktörlerden biri olduğunu belirten MSF Afganistan Ülke Temsilcisi Guilhem Molinie şunları söyledi: “Çatışmaların yoğunluğunu artırması ve hastane yakınlarına sıçraması hastaların hastaneye ulaşmasını engelliyor. Her dört hasta ve yaralıdan biri, çatışmaların hemen ardından acil servis hizmetlerine erişemiyor. Hastalarımız sık sık yolların kapatıldığını ve kontrol noktalarından geçişlerin hastaneye ulaşımı geciktirdiğini bildiriyor.”

Hasta sayısındaki azalma aslında endişe verici

Boost Hastanesi, acil servisi.

Boost Hastanesi, acil servisi.

Ağustos ayında günde ortalama 25 hasta yetersiz beslenme servisine kabul edildi. Bu sayı önceki yıllarla kıyaslandığında alışılmışın çok altında.

Beslenme yetersizliği nedeniyle hastaneye getirilenlerin sayısındaki düşüşü “endişe verici” olarak değerlendiren Molinie, “Helmand’da çocuk ölümlerinin başlıca sebebi beslenme yetersizliği. Tedavide yaşanan gecikmeler çocukların gelişimini olumsuz etkilediği gibi ölümcül de olabiliyor. Çatışmaların durulduğu günlerde bile  çocuklar Boost Hastanesi’ne geç getiriliyor. Buraya vardıklarında ise, sağlık durumları zaten kritik düzeye ulaşmış oluyor” dedi.

MSF, çatışma kaynaklı yaralı sayısındaki artış ihtimaline karşı toplu zaiyat planı oluşturarak malzeme stokladı ve hastalar için tıbbi öncelik sınıflandırması (triyaj) yaptı.

Hastane koordinatları paylaşıldı

MSF, geçen yıl Kunduz Travma Merkezi’nde olduğu gibi bu yıl da Leşkargah’taki tüm sağlık tesislerinin koordinat bilgilerini çatışan taraflarla paylaşarak sağlık tesislerine yönelik olası bir saldırının önüne geçmeyi amaçlıyor.

MSF aynı zamanda katı silahsızlık politikası doğrultusunda, hastaneye giriş yapan herkese silahları kapıdaki güvenliğe bırakma zorunluluğu getiriyor.

MSF’nin Afganistan’daki ilk çalışmaları 1980 yılında başladı. Yerel ve uluslararası çalışanlardan oluşan MSF saha ekipleri, Kabil’in güneyinde yer alan Ahmet Şah Baba Hastanesi’nde, Batı Kabil’deki Dasht-e-Barchi Anne Çocuk Sağlığı Hastanesi’nde ve Leşkergah’taki Boost Hastanesi’nde Afganistan Sağlık Bakanlığı’na destek veriyor. Khost’ta bir anne çocuk sağlığı hastanesi işleten MSF, bu yılın sonuna doğru Kandahar’da  çok ilaca dirençli tüberküloz teşhis ve tedavi merkezi açmayı planlıyor. MSF Afganistan’daki projeleri için yalnızca özel bağışları kullanıyor ve kesinlikle hiçbir devletten ekonomik yardım kabul etmiyor.

Yorum Yapın