Füzeyle Vurulan Shiara Hastanesi'nde Ölü Sayısı Altı Oldu

Sınır Tanımayan Doktorlar - Yemen'deki Shiara Hastanesi Sınır Tanımayan Doktorlar'ın Yemen'de destek verdiği Shiara Hastanesi, çatışmalar nedeniyle ülkede zarar gören 130 hastaneden yalnızca biri.17.01.2016 - Sınır Tanımayan Doktorlar'ın (MSF) Yemen'de tıbbi destek verdiği sağlık tesislerinden biri olan Shiara Hastanesi, 10 Ocak'ta füzeyle vurulmuş, ilk tespitlere göre en az dört kişi yaşamını yitirmiş ve ikisi ağır olmak üzere toplam 10 kişi yaralanmıştı. Saada şehrindeki MSF hastanesinde yoğun bakımda tedavi gören ağır yaralı bir hastanın hayatını kaybetmesi, bir hafta sonra ölü sayısını altıya yükseltti. Hastaneye geldiğinde ağır yaralı olan hastayı yaşatmak için uzun süre mücadele veren sağlık ekiplerinin çabaları sonuçsuz kaldı.

Füze saldırısından sonra acil tahliye kararı alarak ağır yaralı olan hastaları Saada'daki Al Goumoury Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesine transfer eden MSF, geri kalan sekiz kişiyi Razeh'teki hastanenin yakınlarında tedavi etmişti.

MSF'nin Yemen'deki projelerinden sorumlu olan Juan Prieto, ölüm haberinin ardından yaptığı açıklamada, "Tüm çabalara rağmen hayatını kaybeden hastamızın ailesine en derin taziyelerimizi sunarken, 10 aydan fazla süredir ülkeyi yerle bir eden çatışmaları ve bu çatışmalar sırasında hastanelerin hedef alınmasını bir kez daha kınıyoruz.

Sivillerin, sağlık ekiplerinin ve hastanelerin savaş ve çatışma ortamlarında özellikle korunması gerektiğini her fırsatta dile getireceğiz.

Füze saldırısının üzerinden bir hafta geçmesine rağmen, hastalarımız ve sağlık çalışanlarımız hala korkuyor ve hastaneye dönmeye çekiniyor. Sağlık tesislerine yönelik saldırılar, en çok sivillere zarar veriyor" dedi.

Sınır Tanımayan Doktorlar, çalıştıkları ve destek verdikleri sağlık tesislerinin konumunu ve GPS koordinatlarını Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin (SLC) de aralarında bulunduğu çatışma halindeki tüm taraflarla düzenli olarak paylaşıyordu.

10 Ocak'taki füze saldırısı ise, son üç ayda MSF'nin bölgedeki sağlık tesislerine yöneltilen üçüncü hava saldırısıydı. 27 Ekim’de Haydan’daki hastane SLC tarafından bombalanmış, 3 Aralık’ta ise Taiz’deki bir hastane bir kez daha koalisyon güçlerinin hava saldırısına maruz kalmış ve dokuz kişi yaralanmıştı.

Yorum Yapın