Güney Sudan'da MSF ekibine saldırının ardından gezici klinik çalışmaları durduruldu

Juba, 30 Nisan 2018 – Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) için çalışan bir ekip 24 Nisan Salı günü silahlı soyguncuların hedefi oldu. Soygun Güney Sudan’ın Mundri kasabasının güneyinde gerçekleşti. MSF bu vahşi saldırıyı kınadığını açıkladı.

MSF ekibi Mundri’nin ücra bölgelerinde çok ihtiyaç duyulan sağlık hizmetlerini sunarken, kimliği belirsiz 10 kişiden oluşan silahlı bir grup MSF konvoyunu durdurdu, ekiptekilere fiziksel tacizde bulunarak onları şiddet uygulamakla tehdit etti. Soyguncular MSF çalışanlarının kişisel eşyalarının yanı sıra tıbbi malzemeleri ve MSF’ye ait başka eşyaları da aldı.

Bu fotoğraf saldırının gerçekleştiği Mundri çervesinde değil, yine Güney Sudan'da, Juba yakınlarında çekildi. MSF'nin koleraya karşı aşılama çalışmaları kapsamında, saha çalışanı Julius Morjakole insanları aşılanmaya çağırıyor. 26 Nisan 2018, Güney Sudan. Fotoğraf: Sarah Pierre/MSF

Bu saldırı, destek olmaya çalıştığımız yalıtılmış topluluklara güvenli bir şekilde erişimimiz konusunda silahlı tüm gruplarca teminat verilinceye kadar Sınır Tanımayan Doktorlar’ı bölgede gezici kliniklerle faaliyette bulunmaktan alıkoyuyor.

Oysa, bizim gezici kliniklerimiz ve diğer tesislerimizin güvenli bir şekilde çalışamamasından en çok Güney Sudan halkı zarar görüyor. Yaşanan son silahlı soygun, yaklaşık 75 bin kişinin gerçekten çok ihtiyaç duyduğu sağlık hizmetlerini doğrudan etkiliyor.

MSF Mundri’de Ekim 2016’dan beri faaliyet gösteriyor. Bölgede büyük bir ihtiyaç olan tıbbi ve insani yardımı sunmaya çalışırken karşılaştığımız bütün güçlüklere rağmen, MSF 2018’in Ocak-Mart döneminde Mundri’deki topluluklarda 1.760 muayene gerçekleştirdi, bunlar arasında 509 kişiye sıtma tedavisi yapıldı.

 

Yorum Yapın