Malakal, Güney Sudan: Çatışmada siviller ve MSF çalışanları hayatını kaybetti

Malakal Güney SudanGüney Sudan'ın Malakal şehrinde baş gösteren çatışmada ikisi Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) çalışanı olmak üzere 18 kişi hayatını kaybetti. MSF ekipleri yaralıları tedavi etmek için hala sahada görev yapıyor.

Juba, 18 Şubat 2016 – Güney Sudan'ın Malakal şehrinde sivillerin sığındığı yerleşkeye (PoC) yapılan saldırıda 18 kişi hayatını kaybetti. Ölenler arasında yer alan Güney Sudanlı iki MSF çalışanı, evlerine yapılan baskın sırasında öldürüldü. Aynı gece biri MSF çalışanı olmak üzere toplam 36 yaralıyı hastanede tedavi eden sahadaki MSF ekipleri, daha fazla can kaybı olmasından endişe ediyor.

Üç saat süren ilk çatışmada, çoğu kadın ve çocuklardan oluşan yaklaşık 600 kişi MSF'nin Malakal'daki hastanesine sığındı. Gece boyunca yaralıları tedavi etmek için çalışan MSF ekipleri, hastaneye gelen en az 25 kişide kurşun yaraları tespit etti. Yaralılardan sekizinin acil ameliyata alınması gerekti.

MSF Güney Sudan Program Koordinatörü Marcus Bachmann konuyla ilgili açıklamasında, “Sivillere yönelik bu saldırılar kabul edilemez. Silahlı gruplar, acilen sivilleri hedef aldıkları saldırıları sonlandırmalıdır" diyen “İnsanlar bu yerleşkelere hayatlarını kurtarmak için geliyorlar. Bu nedenle burası, çatışmalarda rol oynayan tüm tarafların saygı gösterdiği ve saldırılardan uzak tuttuğu korunaklı bir alan olarak kalmalıdır" dedi.

 

Malakal, Aralık 2013'ten bu yana süren çatışmalar nedeniyle yerinden edilen onbinlerce Güney Sudanlı'nın bölgede sığındığı en önemli kamplardan biri. Burada yaşayan sığınmacıların sayısı, geçtiğimiz yıla Nisan ayında 10.000, Ağustos ayında da 16.000 kişinin akın etmesiyle 2015'e oranla iki kat artmış durumda. Şu anda PoC sahasında, aylardır insani yardım almaksızın uzak bölgelerde ve zor şartlar altında yaşam mücadelesi vermiş olan 40.000'e yakın insan yaşıyor.

Çatışmalar sırasında hayatını kaybeden meslektaşlarımızın ailelerine sabır ve başsağlığı diliyoruz.


Malakal'da 24 saat açık acil servis hizmeti veren, 50 yataklı bir hastane işleten ve sivil yerleşkesindeki acil servis hizmetiyle kritik vakalara anında müdahale eden MSF, 1983'ten bu yana Güney Sudan'da faaliyet gösteriyor. Bugün 2.937 Güney Sudanlı sağlık çalışanı ve 329 uluslararası MSF personeliyle bölge halkına ücretsiz sağlık hizmeti sunan MSF, Güney Sudan'ın 10 eyaletinde toplam 18 farklı proje yürütüyor.

Yorum Yapın