İşgal altındaki hayatlar: Ahed Tamimi

İşgal Altındaki Hayatlar (Occupied Minds) serisi, El Halil, Doğu Kudüs ve Gaza'da Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ekiplerinin ruh sağlığı desteği verdiği hastaların öykülerinden oluşuyor. İsrail - Filistin çatışmasından etkilenen bölge halkının öyküleri, sahadaki MSF ekipleri tarafından bir araya getiriliyor. Bu öyküler, işgal altındaki yaşamların gündelik gerçeklerine ışık tutmayı amaçlıyor. 

Ahed Tamimi

İşgal altındaki Filistin topraklarında Nabi Salih adlı küçük bir köyde yaşayan Ahed Tamimi 14 yaşında. 9. sınıfta okuyan Ahed, 2 yıl önce erkek kardeşinin tutuklandığını öğrendikten sonra İsrailli askerlere karşı yapılan gösterilerde ön saflarda yer almış ve sonuna kadar direnmişti. Ahed aynı zamanda futbola çok düşkün ve Neymar JR’yi öyle seviyor ki kuzeni Jana’yla birlikte doğum gününde ona çilekli kek yapmışlıkları bile var.

En büyük hayalim Filistin’in bağımsızlığını kazanması. İkinci hayalim de futbolcu Neymar Jr. ile tanışmak

Video: Bitmeyen Mücadele

Ahed’in futboldan başka bir diğer tutkusu da deniz. “Arkadaşlarımla beraber şehir dışına çıktığımızda dağlarda oturuyoruz ve sohbet ediyoruz. Önümüzde deniz olduğunu ve birazdan yüzmeye gideceğimizi hayal ediyoruz. Ama kuşatma var ve hiçbir yere gidemiyoruz.”

Nareman  ve Bassim Tamimi: Ahed'in Direniş Lideri Anne ve Babası

filistin msf ahed tamimi anne babasi

Ahed’in anne-babası Nariman ve Bassem Tamimi evlerinde otururken. ©Anna Surinyach

Ahed’in anne ve babası Nabi Salih direnişinin liderlerinden. Direnişin öncülerinden olmak, defalarca  gözaltına alınma, yaralanma ve kaybolma anlamına geliyor. Babası Bassim daha önce 9 defa tutuklanmış ve son defasında çok kısıtlı sayıda ziyaretçinin kabul ediliği bir hapishanede 13 ay geçirmiş. Annesi Nareman 5 defa gözaltına alınmış ve 4 ay önce kalçasına isabet eden bir canlı mermiyle yaralanmış. Tamamen iyileşmesinin bir yılı bulacağı söyleniyor. Erkek kardeşleri de daha önce gözaltına alınmış.

Ahed 14 yaşında bir genç kız olabilir ama tüm bu yaşadıkları onu büyümeye zorlamış ve annesinin yokluğunda evin tüm ihtiyaçlarıyla o ilgilenmiş.

Nabi Salih’i farklı kılan ne?

Nabi Salih, Batı Şeria bölgesinde, Ramallah’ın 20 kilometre kuzeybatısında bulunan 600 nüfuslu küçücük bir köy. Bu köyün sakinleri aynı soy ismini taşıyan geniş bir aileden oluşuyor: Tamimiler. Köyün karşı tarafında, tepelerin üzerinde 1976 yılında, günümüzde hala Nabi Saleh halkına ait olan topraklar üzerine  inşa edilen Halamish yerleşkesi bulunuyor.

Nabi Saleh Filistin msf

Nabi Salih Köyü ©Anna Surinyach

Halamish filistin msf

Halamish yerleşkesi ©Anna Surinyach

Zeytin ağaçlarıyla kaplı tepenin eteklerinde bir zamanlar köyün su ihtiyacının karşılandığı ve çocukların yüzmek için kullandığı doğal su kaynağı Al Qaws bulunuyor. Ancak 2009 yılında bu kaynak ve onu çevreleyen arazi yeni yerleşenlerin eline geçti. O günden beri Filistinliler’in bu araziye girişi yasak. Şimdiyse köy sakinlerine haftada yalnızca 12 saat temiz su veriliyor. Aralık 2009’da başlayıp yayılan bu direnişi de işte bu durum tetikledi. Arazinin kamu kullanımına açılması ve hemen yanında yer alan su kaynağının geri alınması için başlatılan haftalık protesto yürüyüşlerinin ilki o tarihte organize edildi.

ahed tamimi israil protesto

10 Nisan Cuma günü gerçekleşen gösteri. ©Bilal Tamimi

Nabi Salih’in hemen girişinde bir askeri kule bulunuyor. Köye erişim bu yönden tamamen engellenmiş durumda. Köyün diğer yerleşkelerle bağlantısını sağlayan ana yol da Cuma günleri, hatta bazen haftanın diğer günlerinde de kapatılıyor. Burada İsrail askerlerinin kontrol ettiği bir geçit var. Acil durumlarda köye gelmesi veya köyden çıkması gereken araç veya ambulanslar bu geçitte durdurulduğu için, yolu en az bir saat uzatan başka bir bağlantıyı kullanmak zorunda kalıyorlar.

O günden bu yana köy sakinleri, bazen başka bölgelerden eylemcilerin de katılımıyla barışçıl gösteriler düzenliyorlar. Her Cuma öğle namazından sonra camiden yola çıkıp ana yola kadar yürüyorlar. Bu gösteriler köylülerce barışçıl olsa da, İsrail askerleri onları durdurup çatışmaya başladığında, bu sakinlik yerini şiddete bırakıyor.

Köylüler, saldırıların kanıtı olarak yerlerden boş gaz bombası ve mermi topluyorlar.

Köylüler, saldırıların kanıtı olarak yerlerden boş gaz bombası ve mermi topluyorlar.

Filistinli gençler bu saldırılara sapan veya taşla  cevap veriyor. Nareman ve diğerleri video kameralarla yaşananları filme alıyor ve tüm dünyanın görmesini sağlıyorlar. Seslerini duyurmak istiyorlar.

Nabi Salih kadınları çok aktifler ve kameralarla çekim yapmalarının yanı sıra kameralarını “silahlarımız” olarak adlandırıyorlar.

Hemen plastik mermi, göz yaşartıcı bombalar, ses bombaları ve gerçek mermilerle saldırmaya başlıyorlar. Evlerimize ve su tanklarımıza mide bulandıran, berbat kokan ve haftalarca geçmeyen bir su püskürtüyorlar

Eylemcilerin liderlerinden biri olan Nareman Tamimi

Nabi Salih’te gündelik hayatı normal bir şekilde sürdürmek ne kadar zor da olsa Ahed gibi çocuklar hala okullarına gidiyor, futbol oynuyor ve video oyunlarıyla vakit geçiriyor. Herkes Facebook kullanıyor ve dünyada olan biteni takip ediyor. Cuma akşamları aileler akşam yemeğinde bir araya gelip beraber televizyon izliyor ve sohbet ediyorlar. Böylelikle günlük hayatlarını belli bir seviyede sürdürebiliyorlar.

Nabi Saleh sokaklarında çocuklar...

15 (1)

Daha önce Nabi Salih'te Çalışan MSF Klinik Psikoloğu Jumana Abu Oxa anlatıyor

"Nabi Salih sakinleri köye ilk geldiğimde beni çok sıcak karşıladılar. Beni evlerine, okullarına davet ettiler. İşgal sonrası her gün yüzleştikleri onlarca zorluğa rağmen hayata pozitif yaklaşmayı biliyorlardı. Çok cana yakınlardı ve ne kadar iyi kalpli olduklarını görebiliyordunuz.

Köylüler işgal günlerinden bu yana devamlı olarak askerlerin ve bölgeye sonradan yerleşenlerin saldırılarına maruz kalıyor. Bu nedenle 7/24 tetikte bekliyorlar. Bu tedirginlik hayatlarının her alanına işlemiş durumda ve askerlerin her an köye saldırıp evlerine girebileceği düşüncesi onları çok endişelendiriyor.

Bu durum herkesi ciddi anlamda etkilemesine rağmen, elbette çocuklar daha çok zorlanıyor. Konsantrasyon bozukluğu yaşıyorlar. Uyku düzenleri, okul hayatları ve gelecek hedefleri bundan etkileniyor. Kabus görüyor, anksiyete ve stresle mücadele ediyorlar. Bazı ailelerin anlattığına göre; ara ara askerler onları beklenmedik bir anda telefonla arayıp yakın zamanda aile bireylerini tutuklayacaklarını söylüyor. Bu nedenle insanlar korkudan kimliklerini yataklarına alıp kıyafetleriyle uyuyorlar. Çünkü askerler normalde gece saat 1’den sonra tutuklamaya geliyor ve bu işlem çok çabuk gerçekleştiriliyor.

Ahed’in evi de dahil olmak üzere köyde 10 ev için yıkım emir verildi. ©Anna Surinyach

Dahası, birçok kadın her an ailelerinden birine zarar geleceği korkusuyla yaşıyor ve bu korku onların yaşam biçimini çok etkiliyor. Mesela bazı anneler tüm gece uyanık kalıp evin dışını gözlüyor. Askerler gelirse evlerini ve ailelerini savunmak için hazır olmak istiyorlar. Tutuklanacaklarsa, sevdiklerinin askerlerin zorba tavırlarıyla değil, en  azından kendileri tarafından yavaşça uyandırılmasını istiyorlar. Kadınlar bu köyde toplumsal anlamda önemli rol oynuyor. Bu nedenle İsrailli askerler tarafından sıklıkla tutuklanıyor, şiddete maruz kalıyor ve aşağılanıyorlar."

7 yaşındaki Lara, Nabi Salih’te ailesiyle yaşıyor. Çevresindeki şiddetin etkilerini en ağır şekilde yaşıyor. ©Anna Surinyach

Yorum Yapın