Kunduz Hastane Saldırısı: 6 ay sonra

Bundan tam altı ay önce, binlerce insana ücretsiz sağlık hizmeti sunan Sınır Tanımayan Doktorlar'ın (MSF) Afganistan-Kunduz'daki travma merkezi, doğrudan hedef gözeten ve art arda tekrarlanan ABD bombardımanı sonucu yerle bir edilmiş, ilk etapta 30 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı. Yıkıntılar arasında sürdürülen arama çalışmalarının ardından, 12 kişinin daha cesedine ulaşılmıştı.

Bugün, Kunduz‬ hastane saldırısının altıncı ayında, bombardıman sırasında hayatını kaybeden 14 MSF çalışanı, 24 hasta ve 4 hasta yakınını bir kez daha anarken, hastaneyi yeniden aynı yerde açabilmek ve bölgedeki binlerce insana tıbbi insani yardım götürebilmek için MSF'nin bağlı olduğu temel ilkeler konusunda, çatışmayı sürdüren tüm taraflardan tam güvence bekliyoruz: Kim olursa olsun, hangi tarafta savaşırsa savaşsın, MSF‬ olarak sağlık hizmetlerimizi ihtiyacı olan herkese, çatışan tarafların tehditlerine maruz kalmadan sunabilmeliyiz. 

2011'den bu yana ihtiyacı olan tüm hasta ve yaralılara ücretsiz tıbbi yardım sunan Kunduz Travma Merkezi yoğun bakım ünitesinde Mayıs 2015'ten hava saldırısının olduğu 3 Ekim 2015 tarihine kadar MSF ile çalışan Avustralyalı Dr. Kathleen Thomas*, ülkesine döndükten sonra hastane saldırısının kendisinde bıraktığı izi şu şekilde aktarıyor:  

Avustralya'daki gündelik yaşamın getirdiği basit dikkat dağıtıcı detaylar yüzünden bir anlığına bu dünyadan uzaklaştığımda, zihnim yine Afganistan'ın Kunduz şehrindeki karanlığa gömülüyor. Derinlere inip hatırlamaya çalışıyorum ama aklıma ilk gelenler, saldırının olduğu o günün erken saatlerini nasıl geçirdiğim veya durmaksızın devam eden hava saldırının kulaklarda bıraktığı o alışkanlık değil... Hatta yarısı kopmuş bacaklar, kollar veya etraftaki yoğun kan kokusu da değil... Daha çok, tarif edemeyeceğim, yeri doldurulamayan, büyük bir keder, yokluk ve kayıp hissi...

* Doktorumuzun ismi, kişisel gizlilik ilkelerimiz doğrultusunda değiştirilmiştir.

Genel travmalardan ameliyat gerektiren ağır vakalara kadar oldukça geniş bir yelpazede ücretsiz sağlık hizmeti verebilen Kuzeydoğu Afganistan bölgesinin tek hastanesi olan Kunduz, trafik kazası geçirenleri de, çatışmalarda yaralananları da hiçbir ayrım gözetmeden ağırlıyordu. Artık ne bu merkez, ne de bu merkezde yeniden beden ve zihin sağlığına kavuşan insanlar var... 

Yorum Yapın