ABD Güçlerince Bombalanan Kunduz'daki MSF Hastanesinde Ölü Sayısı 42'ye Yükseldi

Ayakta tutulan hastaların tedavi edildiği birimden geriye kalan tek şey, küle dönmüş bir yatak çerçevesi... Fotoğraf: Andrew Quilty

Ayakta tutulan hastaların tedavi edildiği birimden geriye kalan tek şey, küle dönmüş bir yatak çerçevesi... Fotoğraf: Andrew Quilty

12 Aralık 2015 - ABD Hava Kuvvetleri’nin 3 Ekim’de Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) Kunduz’daki travma merkezini yerle bir ettiği hava saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı 42’ye yükseldi.

Daha önceki resmi açıklamalarında ABD bombardımanı sonucu en az 30 kişinin hayatını kaybettiğini belirten MSF, iki ay süren kapsamlı soruşturma sonunda 14 MSF çalışanı ve 24 hastanın yanı sıra, hemşirelik bilgileriyle hastanedeki sağlık personeline yardımcı olmaya gelen 4 hasta yakınının da hastane saldırısında öldüğünü bildirdi.

Saldırının hemen ardından hayatını kaybedenlerin sayısını tespit etmek için harekete geçen MSF ekipleri, bölgedeki kaos ve güvensizlik ortamı nedeniyle ilk etapta kesin bir rakam vermekte zorlanmış, hastane binasında yer alan hasta giriş kağıtları ve tıbbi kayıtların bir kısmının çıkan yangında tamamen yok olması nedeniyle hasta bilgilerinin bir kısmına ulaşamamıştı.

MSF, aradan geçen iki ay boyunca hastane enkazı arasında çevreye dağılmış çok sayıda ceset parçası buldu. Soruşturmada hasta, hasta yakınları ve MSF çalışanlarının ifadelerine başvuran MSF, saldırı sonrasında hastaların sevk edildiği diğer Afgan hastaneleriyle kendi kayıtlarını karşılaştırarak kesin ölü sayısına ulaştı.

Daha fazla bilgi için: kunduz.msf.org

Yorum Yapın