Kuzeybatı Suriye: İdlib'deki hava saldırısının ardından yaralılar tedavi ediliyor

26 Ekim Pazartesi sabahı İdlib vilayetinin kuzeyindeki bir bölgeye hava saldırısı düzenlendi. Yerel medya kuruluşları şu ana kadar 75, farklı kaynaklar ise 135 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Yaralıların çoğu, biri Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) tarafından ortak yönetilen bir sağlık tesisi olmak üzere iki hastaneye sevk edildi. 11 yaralıdan biri sağlık tesisimize getirildiğinde ölmüştü.

Burada ciddi bir acil durum var. İnsani kriz, COVID-19 salgını kaynaklı halk sağlığı acil durumu ve genel çatışma ortamı. Tüm bu unsurlar, İdlib'de hâlihazırda zorlu olan durumu daha da güçleştiriyor.

MSF'nin Kuzeybatı Suriye proje koordinatörü Cristian Reynders, "Hava saldırısı sonrasında, MSF tarafından ortak yönetilen hastane ekibi toplu yaralanma müdahale planını harekete geçirdi. Kısa süre sonra, cerrahi müdahale gerektiren ağır yaralı hastaları almaya başladık. İki hastanın uzuvları ağır hasar görmüştü ve ampute edildi, diğerleri de tedaviye alındı", diyor.

Hava saldırısı, Suriye-Türkiye sınırına yakın, genellikle aktif çatışma görülmeyen yoğun nüfuslu bir bölgede gerçekleşti. Ülke içinde yerinden edilmiş çok sayıda Suriyeli, ülkenin kuzeybatısındaki son askeri saldırı sırasında, şiddetin ulaşmayacağını düşünerek bu bölgeye sığınmıştı.

İdlib'deki hastaneler olaydan saatler sonra hâlâ yaralı kabul ediyordu. MSF, birlikte yönettiği hastanedeki müdahaleye ek olarak, 90 yaralının kabul edildiği başka bir sağlık tesisine 50 ameliyat kapasiteli bir cerrahi kit bağışladı.

Reynders, "İdlib vilayetinin bu bölgesinde bulunan hastaneler, hava saldırılarında yaralanmış insanları kabul etmeye alışkın değil. Orada yaşayanlar tarafından nispeten güvenli kabul edilen bir bölgede hava saldırılarının olması çok endişe verici", diye ekliyor.

İdlib'de MSF'nin ortak yönettiği sağlık tesisleri, geçtiğimiz iki hafta içinde üç kez hava saldırılarının ardından yaralanmış hastaları kabul etti. Bu saldırılardan ikisinde, hastaların tedavisi için toplu yaralanma müdahale planları etkin hale getirildi.

Ülke içinde yerinden edilmiş çok sayıda Suriyeli, ülkenin kuzeybatısındaki son askeri saldırı sırasında, şiddetin ulaşmayacağını düşünerek bu bölgeye sığınmıştı.

Reynders "Mart 2020'de imzalanan ateşkesin ardından, Suriye'nin kuzeybatısındaki cephe hatlarının yakınında hâlâ hava saldırıları yaşanıyordu. Ancak bu saldırıların geçtiğimiz haftalarda sıklaşması ve İdlib'in güvenli kabul edilen bölgelerine ulaşması kaygı verici" şeklinde açıklıyor.

Ülke içinde yerinden edilmiş 1 milyondan fazla kişinin yaşadığı bu bölgede şiddet tırmanırken sağlık sistemi de COVID-19 salgınıyla başa çıkmaya çalışıyor. Proje koordinatörü Reynders son olarak şunları söylüyor: "Burada ciddi bir acil durum var. İnsani kriz, COVID-19 salgını kaynaklı halk sağlığı acil durumu ve genel çatışma ortamı. Tüm bu unsurlar yan yana gelince İdlib'de hâlihazırda zorlu olan durum daha da güçleşiyor."

Ana sayfa görseli: Kuzeybatı Suriye'de ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin yaşadığı bir kampta hizmet veren MSF mobil kliniği @Omar Haj Kadour/MSF

Yorum Yapın