Kuzeydoğu Suriye’de hava bombardımanında siviller öldürülüyor

 

Suriye'nin kuzeydoğu kesiminde, Suriye-Irak sınırı yakınlarındaki Daşişa bölgesinde hava bombardımanında yaralanan ve sol kolunu kaybeden bir kişi, Haseke'deki MSF hastanesinde tedavi görüyor. Yaralanmasına sebep olan hava saldırısında 14 kişi öldürüldü. Fotoğraf: MSF/Cecile Arondel, 18 Haziran 2018.

Suriye’nin kuzeydoğu kesiminde Haseke ve Deyr ez Zor vilayetlerinde, IŞİD olarak da bilinen İslam Devleti’ne karşı hava bombardımanının şiddetlendirilmesi sonucu, Haseke’de MSF tarafından desteklenen hastaneye getirilen yaralı sayısında artış kaydedildi.

Hastaneye, 4-14 Haziran tarihleri arasındaki 10 gün içinde, hava saldırısında yaralanan 17 kişi getirildi, bunların altısı çocuk, üçüyse kadındı. Yaralıların tamamı, hava saldırısına uğradığı sırasında evlerinde ya da evlerinin yakınında bulunuyordu. Bundan önce, Ocak-Haziran arasındaki beş aylık dönemde  hava bombardımanında yaralanarak MSF’ye getirilen kişi sayısı yedi olmuştu.

Yaralılardan biri olan Saif* şöyle dedi: “[Bombardıman] önce bizim yaşadığımız okulun çevresine yapıldı, biz de komşularımızın evine koştuk. Birkaç çocuk, ayrıca yaşlılar ve engelliler vardı.

Ben çocukları dışarı çıkarmaya çalışıyordum, [...] uçak onları görsün de sivil olduğumuzu anlasın diye. Ama yine de bize saldırmaya devam ettiler.

14 kişi öldürüldü, dördü çocuk, üçü kadın, ikisiyse yaşlı adamlardı. Sekiz kişi yaralandı ama biri hastaneye yetiştiremeden yolda öldü.”

Yaralı kız kardeşiyle beraber hastaneye gelen Manal* şöyle konuştu: “Siz bizim ölen o çocuklarımızı görseydiniz... Biri sanki ortadan ikiye kesilmiş gibiydi. Birinin kalbi vücudundan sökülmüştü. Ne kol, ne bacak kalmış... Yanmış cenazeler... Onları gömemedik bile.”

Pek çok kişi, Haseke Hastanesi’ne varana kadar saatlerce yol kat etti. Silahlı gruplar arasında kıvrılan cephe hatları, bir saatlik yolu yürüyerek altı saatte kat edilen mesafeye çevirebiliyor, çünkü insanlar kontrol noktasından geçmemek için yollarını değiştirmek, Deyr ez Zor vilayetinin kırsal kesimine yönelmek zorunda kalıyor. Üstelik bölgede ayakta kalmış ve çalışır durumda bulunan az sayıda hastane de ya özel, ya da çok pahalılar, veya uzman ekipleri yok.

Manal* ve kız kardeşi, Irak sınırı yakınlarında, hastaneye 2,5 saat mesafede bulunan Daşişa beldesinden gelmiş. “Daşişa’da doktor yok. Eczacılar var, onlar da sadece pansuman yapıp ilaç satıyorlar.”

2018'in Mart ayında çekilen bu fotoğrafta, Deyr ez Zor'da bu kez mayın nedeniyle yaralanan ve yine Haseke Hastanesi'ne getirilen Sedar'ı görüyorsunuz. Ağır yaralanan 4 yaşındaki Sedar iki bacağını, aynı patlamada yaralanan ablası, 13 yaşındaki Lamis ise bir bacağını kaybetti. Babaları Humaid şöyle diyordu: "Bu hastane kolu, bacağı kesilen insanlarla dolu. Şu çocukların ne suçu vardı? Onlar savaşın tarafı değil ki. Savaş denmez buna, insanlığa karşı savaş bu." Fotoğraf: Louise Annaud/MSF. (Sedar'ın durumunu anlatan yazıyı buradan okuyabilirsiniz: http://sinirtanimayandoktorlar.org/saha-projeleri/deyr-ez-zor-suriye-mayinlar-bubi-tuzaklari-cocuklar/.)

Bukamal bölgesinde yaralanan 20 yaşındaki yeğenine bakan Khaled*, hastaneye nasıl geldiklerini şöyle anlattı: “[Bir akrabanın aracında] altı-yedi saat yol alıp Şaeyl’de [özel] bir kliniğe gelmişler. Yol uzun sürmüş çünkü bizim köyden Buseyra’ya (özel kliniklerin bulunduğu büyük bir kasaba) doğrudan gidemiyoruz, çölden geçmemiz lazım. Yollar açık olsa buraya varmaları bir saat sürmez.”

MSF Suriye Direktörü Olivier Antonin durum hakkında şöyle konuştu: “Pek çok kişi haberdar olmasa da, Suriye’nin kuzeydoğusu hâlâ savaş alanı. Nispeten sakin geçen bir dönemin ardından son zamanlarda hava saldırıları yeniden yoğunlaştı. Haseke’deki hastanemize ulaşan hastaların anlatımından yola çıkarak, çatışan tarafların davranışları savaşın en temel kurallarını ihlal ettiğinden endişe ediyoruz. Sivillerin ve evlerin kesintisiz vurulduğunu duyuyoruz.”

Barış ve istikrar getirme iddiasındaki stratejinin bunca acıya ve kan dökülmesine yol açması çok zalimce.

*Hastalarımızın ve yakınlarının isteği doğrultusunda, onların korunması adına isimler değiştirilmiştir.

Yorum Yapın