“Çalışanlarımız ailelerini toplayıp kaçmak zorunda kaldı”

Ahmed, MSF Eczane Yöneticisi

Ahmed, Eczane Yöneticisi, Kilis - Türkiye

Ahmed, Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) Kilis’teki eczanesinin yöneticisi. Şu anda Suriye’de 15’ten fazla hastane ve sağlık tesisine tıbbi tedarik ve ilaç bağışı yapılmasını sağlayan MSF’nin bağış programında çalışıyor. Program kapsamında aynı zamanda çatışmalardan dolayı ülke içinde yerinden edilmiş insanlara temel ihtiyaç malzemeleri dağıtımı yapılıyor.

“Onbinlerce insan köylerinden yola çıkıp sınır hattına doğru ilerlerken, bazıları da Al Salamah’taki hastanemizin yakınına yerleşiyor. Bu insanların uyuyacak yeri olmadığı için birçoğu ilk gece sokakta uyumak zorunda kalıyor. Tuvalet ve temiz suya erişimleri bile yok. Hiçbir destek almadan yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar.

Kendi çalışanlarımız ailelerini toplayıp köylerini terk etti ve Türkiye sınırına doğru ilerleyen binlerce insana katılmak zorunda kaldı. Yaklaşık 50 meslektaşımız aileleriyle beraber kaçarak geçici olarak Al Salamah’a yerleşti; bazıları da sınır hattında bulunan kamplarda ve çadırlarda kalmaya başladı. İlk gün hastanemizin faaliyetlerini azaltmak zorunda kaldık çünkü çok sayıda insan destek arayışıyla hastanemize akın etmişti.

“Yeni gelenleri ağırlayacak yeterli sayıda çadır yok”

Azez - Suriye - Halep - Bab Al Noor kampı

Türkiye'nin Suriye sınırında yer alan Bab Al Noor kampı, Halep'in Azez kasabasında şiddetini artıran çatışmalardan hemen önce, 14.000 kişiyi ağırlıyordu. Şubat'ın ikinci haftasında 1.300 kişi daha kampa ulaştı.

Şu anda kaç kişinin hareket halinde olduğuna dair tahminde bulunamam. İlk gün en büyük sınır kapısında en az 500 aile vardı; ki bu yalnızca benim görebildiklerim. Duyduğuma göre resmi olmayan sınır geçişlerinde çok sayıda insan bekleyişine devam ediyor.

Dün yerinden edilmiş insanların bazılarıyla konuştum ve en çok neye ihtiyaç duyduklarını sordum. “Buraya çadırda kalmak için gelmedik. Biz Türkiye’ye geçmek istiyoruz” dediler. Bu insanlar an itibarıyla sağlık ve barınma hizmetinden yoksunlar. Yeni gelenleri ağırlayacak yeterli çadır bile yok.

Yeni gelenler için 50 çadır temin eden MSF, aynı zamanda kamptaki su ve sanitasyon sorununu da çözmeye çalışıyor.

“Eczacılar lojistik işi yapıyor”
MSF’nin Al Salamah Hastanesi’nde normalde eczanede çalışan kişiler şu anda lojistik işi yapıyor. Yani tıbbi tedarik ve ilaçların A noktasından B noktasına gönderimini sağlıyor. Çünkü şu anda asıl ihtiyacımız olan bu.

Bir hafta önce Halep’te bir bağış programını tamamladık. 5 ayrı sağlık tesisi, 5 ilkyardım noktası, Halep’te 10 hastane ve kırsaldaki 5 hastaneye bir haftada ulaştırdığımız malzemeler, 3 ay yetecek miktarda. Neyse ki yollar kapanmadan tüm bunları yapma şansımız oldu.

Türkiye Hükümeti tıp doktorları dışında herkese sınırlarını kapatmış durumda. Sınır bekçilerinin elinde sağlık çalışanlarının isimlerinin yazılı olan listeler var. Ancak bu kişilerin geçişine izin veriyorlar; ki bu yine olumlu bir durum. Çünkü Suriye tarafında ihtiyacı olanlara sağlık yardımı götürebiliyoruz.”

Yorum Yapın