MSF sahadan bildiriyor: Azez, Suriye

Azez, Suriye'de MSF'nin insani yardım malzemesi dağıtımı

Azez, Suriye'de MSF'nin insani yardım malzemesi dağıtımı

23 Nisan 2016 - Sınır Tanımayan Doktorlar'ın (MSF) 52 yataklı bir hastane işlettiği Kuzey Suriye'nin Halep vilayetindeki Azaz ilçesinde tekrar başlayan savaş, 10 Nisan’dan bu yana yeni bir yer değiştirme krizine yol açtı. 35.000'den fazla kişi, İslam Devleti’nin (IŞİD) ele geçirdiği ve cephe hattına çok yakın mesafede bulunan kamplardan kaçarak Türkiye-Suriye sınırındaki bölgelere sığındı. Şu anda 100.000'den fazla kişi sınırda bekleme halinde. MSF Suriye Program Direktörü Muskilda Zancada, Türkiye-Suriye sınırındaki güncel gelişmelerle ilgili olarak aşağıdaki notları aktarıyor.

Genel Durum

"Şu anda bizim en büyük endişemiz, yakın zamanda yer değiştirmiş kişilerin güvenliği. Son 12 gün içinde yer değiştirmiş on binlerce kişi için durum hala çok kritik. Askeri cepheler hala çok aktif ve bu da doğal olarak bölge halkının korkularını artırıyor. Bugün, Suriye'deki bir meslektaşımla yaptığım görüşmede halk arasında büyük bir korku halinin hüküm sürdüğünü bir kez daha öğrendim. Çatışmaların ortasında kalan, hatta çatışmalara yalnızca 7 kilometre uzaklıkta yaşam mücadelesi veren Suriyeliler can güvenlikleri konusunda endişe duyuyorlar.

Henüz ne olup biteceğini tahmin etmek, gelişmeler konusunda fikir yürütmek imkansız. Bölge çok hareketli ve faal, fakat son beş gün içinde bölgeyi terkeden başka kişi ve gruplarla karşılaşmadık. Şu anda tek bildiğimiz, yakın zamanda yer değiştirmiş kişilerin ihtiyaçlarının, yine çok yakın zamanda ciddi boyutlara ulaşacağı. Bu nedenle durumun bir an önce istikrara kavuşmasını yürekten ümit ediyoruz.

Suriye'de görev yapan ekiplerimizden edindiğimiz bilgilere göre insanlar dehşet içinde ve sürekli kaçmak zorunda kaldıkları için büyük bir travma yaşıyorlar. Savaş her geçen gün bulundukları bölgeye doğru ilerliyor. İnsanlar, IŞİD’in diğer bölgeleri de ele geçirmesinden korkuyorlar. Onlarla konuştuğumuzda, gelecekleri hakkında büyük bir umutsuzluğa kapıldıklarını duyuyoruz.

Çatışmalardan kaçan Suriyeliler, mümkün olduğunca bir arada bulunmaya çalışıyorlar. Güvenli bir yer arayışındalar, fakat sığındıkları bölgeler o kadar da güvenli değil. Tabii bu süreçte temel ihtiyaçlar konusunda da ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Yemek, su ve hijyen ihtiyacı had safhada. Hayatta kalıp kalamayacaklarını bilmiyorlar.

MSF'nin Azez'deki Sağlık ve İnsani Yardım Hizmetleri

MSF ekipleri ise son derece zor şartlar altında çalışıyorlar. Şu anda Azez’deki hastanemizde verdiğimiz sağlık hizmetlerini, acil servis hizmetleriyle kısıtladık. Sözkonusu krizin yeniden başladığı 10 Nisan’dan bu yana 1.200 acil muayene gerçekleştirebildik ve 25 savaş yaralısını tedavi edebildik. Bu süreçte ekiplerimiz aynı zamanda 16 bebeğin doğumunu gerçekleştirdi.

Yakın zamanda ekip sayımız azalmış olsa da, hastane personelimiz çok iyi çalıştı ve şu ana kadar sağlık göstergelerinde endişe verici bir durum tespit etmedik.

Bağışların ve insani yardım malzemelerinin koordinasyonundan sorumlu olan ikinci ekibimiz de çok başarılı bir çalışma gerçekleştirdi ve yakın zamanda yer değiştirmiş olan 5.000’den fazla kişiye şilte ve battaniye gibi temel ihtiyaç malzemelerini  ulaştırmayı başardı.

Azez: Yeni Bir Yer Değiştirme Krizi

Yaklaşık 12 gün önce yeniden başlayan yer değiştirme krizinde, ülke içinde göç edenlerin büyük çoğunluğunu, daha önce yer değiştirmiş kişiler oluşturuyor.

Biz bu süreçte iki farklı göç dalgasına şahit olduk: İlk göç dalgasında yer değiştirenlerin büyük bir kısmı, bölgedeki kamplardan kaçmıştı ve insanlar, eşyalarını toplayacak, çadır, bidon ve diğer yardım malzemeleri ile hareket edebilecek zamanı bulabilmişlerdi. İkinci göç dalgasında ise bölge halkı, giderek yaklaşan savaştan bir an önce kaçmak zorunda kaldı. Çok hızlı hareket etmeleri gerekiyordu ve yanlarında çok eşya getiremediler. Bu nedenle ikinci göç dalgasına dahil olan kişiler, bugün yardıma en fazla ihtiyacı olan kişiler. Bu insanların sığınacak bir yere ve hayatta kalmak için temel malzemelere ihtiyaçları var. Batı Azez'den gelen bu gruplar, düzensiz bir şekilde ilerledikleri ve güvenli olduğunu düşündükleri her yerde dağınık bir şekilde konaklamak zorunda kaldıkları için Şubat ayından beri yollarda perişan oldular.

Türkiye-Suriye Sınırı

Şu anda bu insanların büyük bir kısmı, bir arada bulunabilecekleri kasabalara, okul ve meydanlara yerleştirilmiş durumda. Yakın zamanda sınır bölgelerine yerleştirilmiş kişi ve gruplar üzerinde büyük bir baskı olmadığını gözlemliyoruz.

Sınırı geçmeye çalışan Suriyelilere ateş eden Türk askerleri konusundaki ihbarlara gelince… Sözkonusu ihbarlardan haberimiz var, fakat MSF olarak bu olayların gerçekten meydana gelip gelmediğini teyit edemiyoruz ve bölgedeki hastanemizde böyle bir vakayla da karşılaşmadık.

Türkiye-Suriye sınırı bir yıldan fazla bir süredir kapalı. Ancak kısıtlı sayıda insani yardım çalışanının sınırdan girip çıkmasına ve doktorların belirli şartlar altında kontrollü bir şekilde sınırı aşmalarına izin verildi. Biz Türkiye sınırları içinde kalan sağlık tesislerinde, Suriye'den gelen acil can kurtarma vakalarında herhangi bir sorunla karşılaşmadık. Bütün yönlendirmeler sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildi.

Halep: 250.000'den Fazla İnsan Kuşatma Riski Altında

Ayrıca yakın zamanda Halep vilayetinde de yoğun çatışmalar yaşandığı için Halep’teki durumla ilgili olarak da ciddi endişelerimiz var. Bu süreçte bir kez daha MSF’nin destek verdiği Halep’teki sağlık personelinin akıl almaz bir baskıyla karşı karşıya kaldığını gördük. Tüm zorluklara rağmen, bu süreçte düzenli olarak gelen bağışlar sayesinde tıbbi malzeme ve yakıt desteği sunduğumuz 23 sağlık tesisine de ulaşabildik.

Bizi asıl endişelendiren, devam eden çatışmalar nedeniyle binlerce insanın kuşatma altında kalma ihtimali. Şu anda Suriye hükümet güçlerinin kontrolü altında olmayan Halep içinde ve dışında sadece tek bir yol var ve bu yol hala kapalı. Bu nedenle durumun kötüleşmesinden korkuyoruz. Savaşın devam etmesi ve yolun kapalı kalması, 250.000 kişinin ve Halep’in hükümet tarafından yönetilmeyen kesimlerinde yaşayan halkın kuşatma altında kalmasına yol açabilir. Bu kişi ve gruplar her an, Suriye'de halihazırda kuşatma bölgelerinde, çok zor şartlar altında yaşayan 1,5 - 2 milyon kişiye dahil olabilir.


 

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Kuzey Suriye genelinde 6 sağlık tesisi işletiyor ve ülke çapında, çoğu kuşatma altındaki bölgelerde yer alan 150'den fazla sağlık merkezi ve hastaneye destek sağlıyor. Savaş nedeniyle binlerce kişinin bölgeye akın etmesi nedeniyle Azez ilçesindeki Sınır Tanımayan Doktorlar hastanesi, Şubat ayından bu yana iki kat kapasiteyle çalışıyor.

Yorum Yapın