MSF, hastalara ulaşmak için Suriye hükümetinden bir kez daha izin talep etti

Ailesi astım spreyi bulamadığı için acilen hastaneye getirilen astım hastası bir çocuğa, acil serviste oksijen veriliyor. Fotoğraf: Robin Meldrum/MSF (Arşiv)

Hastalara ulaşmak için Suriye Hükümeti’ne yaptığı başvurular yedi yıldır reddedilen uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), tıbbi yardıma acilen ihtiyaç duyan Suriyelilere, bulundukları yerde sağlık hizmeti sunabilmek için, Suriye Hükümeti'nden bir kez daha izin talep etti. 

Brüksel, 23 Mayıs 2018  - Suriye Savaşı’nda cephe hatları yer değiştirirken, bölgelerin kontrolü bir gruptan diğerine geçerken hastaların tıbbi destek ihtiyacı değişmiyor. Yıllar süren kuşatma ve şiddetli bir saldırı sonunda devlet dışı silahlı gruplardan hükümet güçlerinin denetimine geçen Doğu Guta, bölgede kalan nüfusun sağlık ihtiyaçlarının devam ettiği yerlerden biri.

Kronik ve bulaşıcı hastalıklar artıyor

Doğu Guta’nın ele geçirilmesine yönelik olarak Mart ayında yürütülen taarruzun, bölge halkı üzerinde son derece derin ruhsal ve fiziksel travmalara neden olduğunu belirten MSF Genel Direktörü Meinie Nicolai, bölgedeki son durumu şöyle açıkladı: “Saldırının ilk 16 gününde, MSF’nin desteklediği hastanelerde 5.600’den fazla yaralı olduğu bildirilmişti. Bunun yanı sıra, yıllardır süren kuşatma nedeniyle Doğu Guta’daki erkek, kadın ve çocukların her geçen gün artan ve travmaya bağlı olmayan sağlık ihtiyaçlarının da olduğunu biliyoruz. İnsanlar kronik hastalıklardan tüberküloz gibi bulaşıcı hastalıklara kadar çok çeşitli rahatsızlıklardan muzdaripler. Tıbbi desteğe ihtiyacı olan insan sayısının çok yüksek olması ve ihtiyacın büyüklüğü, bölgenin kontrolünün kimde olduğundan bağımsız olarak, bu insanlar için geniş ölçekli bir acil tıbbi yardım sağlanması gerektiğini gösteriyor.”

Çalışmalarında sadece hastaların ihtiyaçlarını gözeten ve 2012’den bu yana tedavilerine uzaktan destek olduğu Doğu Guta’daki hastaların sağlık durumundan başka bir kaygısı olmayan MSF, bölgede devam eden tıbbi yardım faaliyetlerine katılmaya hazır olduğunu Suriye Hükümeti'ne bir kez daha bildirdi ve ülke çapında faaliyet izni talebini yineledi.

İhtiyaç temelli tıbbi yardım

MSF'nin izin talebi Doğu Guta’yla sınırlı değil. MSF, sağlık ihtiyaçlarının bağımsız bir şekilde değerlendirileceği, erişim izninin teminat altına alınacağı ve uygun çalışma şartlarının sağlanacağı her yerde çalışabilir.

Açıkça tespit edilen ihtiyaçlar olduğu sürece, çalışma bölgeleri arasında hükümetin denetiminde olmayan bölgeler, kısa süre önce hükümetin denetimine geçen Humus’un kuzeyindeki alanlar ve hükümetin denetimindeki diğer kırsal ya da kentsel alanlar da yer alabilir.

MSF Genel Direktörü Nicolai, “Sınır Tanımayan Doktorlar sağlık hizmeti sağlarken tıp etiğine uygun davranır; sunulan tedavi yalnızca tıbbi ihtiyaçları temel alır ve bu süreçte hastanın siyasi görüş ve eğilimlerinden bağımsız olarak tıbbi bakım sağlanır. Bu nedenle hastalar ister hükümet kontrolündeki bir yerde, ister hükümet kontrolünün dışında kalan alanlarda olsun, izin talebimiz yalnızca tıbbi destek sunmaya yöneliktir,” dedi.

Bizim çalışmalarımız savaşın siyasi boyutunu değil, sadece ve sadece hastaların ihtiyaçlarını temel alır.

Yedi yıldır çalışma izni verilmiyor

MSF, Mayıs 2011’den bu yana Suriye Sağlık Bakanlığı ve Suriye Kızılayı ile birlikte tıbbi yardım sunabilmek için Suriye Hükümeti’nden izin talebinde bulunuyor. Ancak bu izin bugüne kadar verilmedi.

MSF, hükümet denetiminin dışında kalan bölgelerde sağlık ihtiyaçlarının hızla artması ve gerektiği gibi karşılanamaması yüzünden, hükümet kontrolünde olmayan bölgelerde, hükümetin izni olmaksızın tıbbi yardım faaliyetlerini başlatmayı seçti ve bunu tamamen şeffaf bir şekilde yaptı. Bu karar, MSF Uluslararası Başkanı tarafından yazılan resmi bir mektupla Suriye Hükümeti’ne iletildi ve ülke çapında çalışabilmek için izin başvuruları sürdürüldü.

Bu çocuk evindeyken serseri bir kurşunla ciğerinden yaralanmış. Tel Abyad Hastanesi'ndeki MSF ekipleri onu kurtarmaya çalışıyor. Fotoğraf: Eddy Van Wessel, Kasım 2017.

Müzakereler sonucunda 2013'te bir mutabakat belgesi imzalandı. Ancak MSF çalışanlarına Suriye’de görev yapabilmeleri için gereken vize verilmediği için, mutabakata konu olan ve Suriye Arap Kızılayı ile birlikte Şam’da yürütülmesi planlanan anne çocuk sağlığı projesi hiçbir zaman hayata geçirilemedi.

Müzakerelerin devamında, 2016’da Şam’da yapılan bir başka toplantıda hükümet denetimindeki bölgelerde doğrudan çalışma yürütülmesine ilişkin somut bir teklif sunuldu. Ancak bazı üst düzey yöneticilerle anlaşmaya varılmış olmasına rağmen, gerekli vizeler hükümet tarafından verilmediği için planlar bir kez daha yürürlüğe konamadı.

MSF 2016'nın takip eden aylarında, Doğu Halep'in ele geçirilmesine yönelik çatışmaların devam ettiği sırada, bir kargo uçağıyla bölgeye tıbbi malzeme göndermeyi ve yerinden edilen kişiler ile yaralıların şehirden çıkarılarak batı Halep’e götürülmesine destek olmayı teklif etti. Ancak MSF bu tekliflerine de yanıt alamadı.

Son olarak MSF, bu yılın Nisan ayında Suriye Dışişleri Bakanlığı’na resmi başvurusunu yenileyerek ülkede çalışmak için bir kez daha izin talebinde bulundu. Ancak bu talebe de henüz karşılık verilmedi.

MSF'nin, ağırlıklı olarak çatışma bölgelerinde ve savaş sonrası ortamlarda olmak üzere dünyanın 70’ten fazla ülkesinde sağlık hizmeti sunduğunu vurgulayan MSF Genel Direktörü Nicolai, taleplerini bir kez daha yineledi.

Ekiplerimiz, tıbbi ve insani yardım alanında 50 yıla yaklaşan tecrübesiyle ülkede sağlam ve anlamlı bir tıbbi kapasite oluşturabilir. Dünyanın çeşitli ülkelerinden tecrübeli personelimizi Suriyeli sağlık çalışanlarıyla yan yana görev yapmak üzere Suriye’ye gönderebilir, Suriye sağlık sistemine yük olmayacak şekilde kendi tıbbi malzeme ve ekipmanlarımızı da getirebiliriz.

"İzin tanınması halinde çalışmalara birkaç gün içinde başlayabilir, Suriye merkezli ve uluslararası sağlık kuruluşlarıyla birlikte son derece faydalı çalışmalar yürütebiliriz. Teklifimizin bir kez daha reddedilmesi halinde, biz yine çalışabildiğimiz yerlerde elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz, çünkü bugün Suriye’de çok fazla insanın tıbbi desteğe ihtiyacı var.”


MSF 2012’den bu yana Doğu Guta bölgesindeki topluluklara tıbbi bakım sağlanmasına destek oluyor. Fiziksel olarak bizzat bölgede bulunamayan uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu, sahada çalışan Suriyeli sağlık ekiplerine ülke dışından destek olmaya çalışıyor. Tıbbi malzeme desteği veren ekipler, hastane ve klinikleri çalışır durumda tutan sağlık çalışanlarının maaşlarının ödenmesi için de maddi destek sunuyor. Aynı anda çok sayıda kişinin yaralandığı olaylarda tıbbi müdahale, hastane ve eczane idaresi ve kamu sağlığı konularında rehberlik eden MSF ekipleri, aynı zamanda aldıkları tıbbi eğitimin ve uzmanlık alanlarının dışında kalan durum ve patolojilerle karşılaşan uzman ve pratisyen doktorlara da teknik tavsiyelerde bulunuyor.

MSF, Suriye’nin kuzey kesiminde, hastalara erişmek için müzakerede bulunmanın mümkün olduğu yerlerde altı hastanenin ve yedi sağlık merkezinin idaresini üstleniyor veya bu tesislere doğrudan destek sağlıyor. Aynı zamanda altı gezici klinik ekibi ve altı aşılama ekibiyle birlikte bölgede faaliyetlerini sürdüren MSF, ülke genelinde MSF ekiplerinin sürekli olarak bulunamadığı yerlerde bulunan yaklaşık 25 sağlık tesisine uzaktan destek vermeye devam ediyor.

MSF’nin Suriye’deki faaliyetleri bugüne dek Suriye Hükümeti’nin kontrolündeki bölgelerin dışında kalan yerlerde gerçekleşti çünkü MSF’nin şimdiye kadar sunduğu izin talepleri, kuruluşun hastalara erişiminin sağlanmasıyla sonuçlanmadı. MSF, siyasi baskılara karşı bağımsızlığını korumak için Suriye’deki çalışmalarında hiçbir hükümetten maddi destek almıyor.

Yorum Yapın