Yemen: MSF’nin Destek Verdiği Bir Hastane Daha Vuruldu

razeh10.01.2016 - Uluslararası insani yardım ve sağlık kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) destek verdiği Kuzey Yemen’deki bir hastane, sabahın erken saatlerinde hava saldırısına uğradı.

Hastane binasının büyük hasar gördüğü saldırıda, ilk tespitlere göre en az dört kişi yaşamını yitirdi, 10 kişi ise yaralandı. Aralarında MSF çalışanlarının da olduğu yaralılar arasında iki kişinin durumunun kritik olduğu bildirildi. Sağlık çalışanlarının ve hastaların enkaz altında kalmış olabileceği ihtimalini göz önünde bulunduran MSF, ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe duyuyor.

Güncelleme, 11.01.2016: MSF'nin saha ekipleri, ölü sayısının beşe yükseldiğini bildirdi. Hava saldırısının ardından hastane içinde çekilen aşağıdaki videoda ise tahribatın büyüklüğü görülebiliyor.

 

Sahadaki MSF çalışanlarından alınan bilgiye göre, MSF’nin Kasım ayından bu yana tıbbi destek verdiği Yemen’in Razeh bölgesindeki hastane, sabah saat 09.20’de füzeyle vuruldu. Şu ana kadar saldırının kimin tarafından gerçekleştirildiği tespit edilemedi. Fakat hava saldırısı gerçekleştiği sırada sağlık tesisinin üzerinde uçan savaş uçaklarının görüldüğü, en az bir adet füzenin de hastane yakınlarına atıldığı bilgisi geldi.

Acil tahliye kararı alan MSF, hava saldırısına maruz kalan hastanedeki tüm sağlık çalışanlarını ve hastaları, MSF’nin destek verdiği bir diğer sağlık tesisi olan Saada’daki Al Goumoury Hastanesi’ne nakletti.

Hastalar ve sağlık tesisleri savaş sırasında bile dokunulmazdır

Sınır Tanımayan Doktorlar’ın çalıştığı sağlık tesislerinin konumunu ve GPS koordinatlarını Yemen Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin (SLC) de aralarında bulunduğu çatışma halindeki tüm taraflarla düzenli olarak paylaştıklarını belirten MSF Program Direktörü Raquel Ayora, “Çatışmanın yerel halk üzerindeki olumsuz etkileri hakkında onları her fırsatta bilgilendiriyor, savaş durumunda dahi sağlık tesislerine ve çalışanlarına saygı göstermeleri gerektiğinin altını her seferinde çiziyorduk” dedi.

“Hava saldırısı düzenleyebilme kapasitesine sahip olan tarafların, Shiara Hastanesi’nin aktif olarak sağlık hizmetlerini sürdürdüğünü ve MSF tarafından desteklendiğini bilmemesine imkan yok. Bölgedeki çatışmaları sürdüren tüm taraflara bir kez daha sesleniyoruz: Hastalar sağlık tesisleri savaş sırasında bile dokunulmazdır ve hastanelerin bombalanması, Uluslararası İnsani Hukuk ahlakına ve kurallarına tamamen aykırıdır."

Hava saldırılarını şiddetle kınıyoruz

Bu, son üç ayda Sınır Tanımayan Doktorlar’ın bölgedeki sağlık tesislerine yöneltilen üçüncü hava saldırısı. 27 Ekim’de Haydan’daki hastane SLC tarafından bombalanmış, 3 Aralık’ta ise Taiz’deki bir hastane bir kez daha koalisyon güçlerinin hava saldırısına maruz kalmış ve dokuz kişi yaralanmıştı.

“Son zamanlarda sağlık tesislerine ve temel sağlık hizmetlerine yönelik saldırıların arttığını bir kez daha kanıtlayan bu hava saldırısını şiddetle kınıyoruz. Hastanenin bombalanması, halihazırda çatışmalardan ciddi zarar görmüş bölge halkının haftalarca sağlık hizmeti alamayacağı anlamına geliyor. Savaşın asıl mağduru, maalesef ki yine siviller oldu.”

Sınır Tanımayan Doktorlar, sağlık tesislerine yöneltilen saldırıların bir an önce son bulması ve insani yardım çalışmalarının bölgeye ulaştırılabilmesi için gereken uygun şartların tüm taraflar tarafından kesin surette oluşturulması için çağrıda bulundu. MSF aynı zamanda saldırıdan sorumlu olan tarafların gerekli soruşturmayı yürütmesi talebinde bulundu.

Shiara Hastanesi daha önce de bombalanmıştı
Taraflar arasındaki çatışma, özellikle Yemen’in Razeh bölgesinde yoğunlaşıyor. Bölge nüfusu süregelen savaştan yoğun bir şekilde etkilenirken, çevredeki sağlık tesisleri de büyük risk altında. Bugün hava saldırısına maruz kalan Shiara Hastanesi, MSF’nin tıbbi desteği öncesinde de defalarca bombalanmış, bu nedenle sağlık hizmetlerini yalnızca acil servis, doğum ve stabilizasyon hizmetleriyle sınırlandırmıştı.


Yemen'in Aden, Ed Dali, Taiz, Saada, Amran, Hacca, İb ve Sana’a bölgelerinde sağlık ve insani yardım hizmeti sunan Sınır Tanımayan Doktorlar, çatışmaların yeniden başladığı Mart 2015’ten bu yana savaşta yaralanan 20 bin hastayı tedavi etmiş, 790 tondan fazla tıbbi yardım kitini bölgeye göndermişti. Yemen’de 11 hastanenin işletmesini üstlenen MSF, aynı zamanda 18 sağlık merkezine de tıbbi destek sunmaktadır. MSF ayrıca, ülkedeki sağlık sisteminin çökmesi nedeniyle, bölge halkına acil olmayan temel sağlık hizmetleri de vermektedir.

Yorum Yapın