MSF'nin İdlip'te destek verdiği Ma’arat Al Numan Hastanesi vuruldu

An MSF-supported hospital in Idlib province in northern Syria was destroyed in an attack on Monday morning, February 15. The hospital was hit four times in two series of at least two attacks within a few minutes of each other, and at least eight members of staff are currently missing. “This appears to be a deliberate attack on a health structure, and we condemn this attack in the strongest possible terms,” said Massimiliano Rebaudengo, MSF’s Head of Mission. “The destruction of the hospital leaves the local population of around 40,000 people without access to medical services in an active zone of conflict,” Massimiliano said. The 30-bed hospital had 54 staff, two operating theatres, an outpatients department an emergency room. MSF has been supporting this hospital since September 2015 and covered all the needs of the hospital including provision of medical supplies and running costs.

MSF'nin Kuzey Suriye'de destek verdiği sağlık tesislerinden biri olan hastane, kısa süreli aralıklarla birbirini takip eden iki farklı hava saldırısı sırasında dört kez vuruldu.

Güncelleme: 18 Şubat 2016

Ölü sayısı 25'e, yaralı sayısı ise 11'e yükseldi.

Birkaç dakikalık aralıklarla yapılan iki farklı hava saldırısında dört kez vurulan hastanede, bugün 9 hastane personelinin daha cenazesine ulaşıldı. Hayatını kaybeden hasta, hasta bakıcı ve ziyaretçiler arasında bir de çocuk yer alıyor.


Güncelleme: 16 Şubat 2016

Hava saldırısı sırasında hastanede olduğu rapor edilen 25 hastane personelinden beşinin hayatını kaybettiği bilgisi ulaştı. Üç kişi enkaz altından kurtarılırken, 15 kişinin de saldırıdan yara almadan kurtuluğu teyit edildi. İki kişiden ise hala haber alınamıyor.

Aralarında bir çocuğun da olduğu beş hasta ve bir hasta bakıcının saldırıda öldüğü doğrulandı.

Hastane saldırısıyla ilgili güncel bilgileri aktaran MSF Suriye - Türkiye Program Direktörü Massimiliano Rebaudengo, "Saldırı gece vardiyasından gündüz vardiyasına geçildiği sırada gerçekleştiği için saldırı sırasında hastanede kaç hastanın tedavi gördüğü kesin olarak bilinmiyor. Şu anda enkaz altında arama ve kurtarma çalışmaları sürüyor, fakat ölü sayısının artmasından endişe ediyoruz. Hastanenin yeniden başka bir bölgede açılıp açılmayacağını henüz bilmiyoruz" dedi.

Suriye'de 150'den fazla sağlık tesisine tıbbi malzeme ve danışmanlık desteği veren MSF, bazı hastanelerin işletme masraflarını ve bu hastanelerde zor şartlar altında görev yapan sağlık çalışanlarının maaşlarını karşılıyor.


Suriye’nin İdlip şehrinde Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) destek verdiği Ma’arat Al Numan’daki hastanenin bombalanması ve tamamen yıkılması sonucunda, aralarında hastane personelinin de olduğu en az yedi kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Bir süredir haber alınamayan sekiz kişinin ise öldüğü düşünülüyor.

Gaziantep/Paris , 15 Şubat 2016 – Sınır Tanımayan Doktorlar'ın (MSF) Suriye’nin İdlip şehrinde destek verdiği Ma’arat Al Numan Hastanesi, bu sabah hava saldırıları sonucu yerle bir oldu.  Pazartesi sabah saatlerinde Kuzey Suriye’nin İdlip şehrinde gerçekleşen hava saldırılarının ardından açıklama yapan uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), en az yedi kişinin bombardıman sonucunda hayatını kaybettiğini duyurdu. Açıklamada, haber alınamayan sekiz kişinin de ölmüş olabileceği belirtildi.

Ma’arat Al Numan’daki hastanede görev yapan sağlık personelinden alınan bilgilere göre, hastane farklı zamanlarda kısa aralıklarla gerçekleşen iki ayrı hava saldırısı ile dört kez vuruldu. MSF tarafından desteklenmeyen bir hastane ise, dört kez füzeyle vurulan hastanenin çevresindeki 15 binanın yıkıldığını ve yerleşim birimlerinin zarar gördüğünü bildirdi.

Beş hasta, bir hasta bakıcı ve bir güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği saldırıda, bir süredir haber alınamayan sekiz kişinin de hayatını kaybettiğinden endişe ediliyor.  Hastanede tedavi gören ve kesin olarak sayısı bilinmeyen hastalara ise ulaşılamıyor.

MSF Suriye Program Direktörü Massimiliano Rebaudengo:

Sağlık tesisini hedef aldığı çok açık olan bu hava saldırısını şiddetle kınıyoruz. Hastanenin tahrip edilmesi, aktif çatışma ortamında yaşam mücadelesi veren 40.000 insanı sağlık hizmetlerinden mahrum bıraktı

idlib_harita

MSF'nin Eylül 2015'ten bu yana tıbbi malzeme tedariki ve işletme maliyetleri bazında destek verdiği 30 yataklı Ma’arat Al Numan Hastanesi, 54 çalışanı, 2 ameliyat odası, 1 ayakta muayene birimi ve 1 acil servis bölümü ile İdlib halkına hizmet veriyordu. Hastanede ayda 1.500 kişi ayakta tedavi görürken, hastanenin acil servis bölümünde ayda 1.100 muayene gerçekleştiriyor, çoğunlukla genel ve ortopedik cerrahi olmak üzere 140’a yakın ameliyat yapılıyordu.

Ma’arat Al Numan’a 100 km mesafedeki Azez’de de Pazartesi sabahı çatışmalar şiddetlenmiş ve MSF’nin Al Salamah Hastanesi’ne çatışmalar sırasında yaralanan 10 kişi getirilmişti. MSF tarafından desteklenmeyen Azez’deki bir anne-çocuk hastanesi de bombalanmış, hastanenin pediyatri ameliyathanesinin MSF'nin Al Salamah hastanesine taşınması için hazırlıklar başlamıştı.

Yorum Yapın