Orta Afrika Cumhuriyeti’nde şiddet tırmanıyor

Bangui'de Nisan ayında yaşayana yoğun çatışmalar sırasında çok sayıda yaralının getirildiği MSF SICA Hastanesi'nde cerrah, derinlere saplanmış kurşunu hastanın omzundan çıkarmaya çalışıyor. 11 Nisan 2018, Fotoğraf: Florent Vergnes/AFP

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin başkentinde silahlı çatışmalar yeniden başladı. 1 Mayıs’ta Bangui’nin PK5 ve Fatima Mahallelerinde onlarca insan yaralandı. Aynı gün yaklaşık 60 kişi, Sınır Tanımayan Doktorlar’a (MSF) ait tesislerde tedavi edildi.

MSF’nin PK5 Mahallesi’ndeki Gbaya Dombia Doğum Kliniği’nde 5 yaralıya ilk yardım yapıldı, içlerinden hayati tehlikesi bulunan bir kişi, acil müdahale ve ameliyat hizmetlerinin bulunduğu MSF Ameliyat ve Yoğun Bakım (SICA) Hastanesi’ne nakledildi.

MSF Hastanesi’ne 1 Mayıs’ta getirilen 50’den fazla yaralının hepsi, bu tarihte çıkan çatışmalarda ateşli silahlarla vurulmuştu. Yaralıların 6’sı hayatını kaybetti. Bangui’deki diğer sağlık tesislerinde tedavi gören başka yaralılar da var.

Öğle saatlerinde bir ambulans yaralıları MSF Hastanesi’ne getirdiği sırada hastane kapısı önünde toplanan öfkeli bir grup, tesis çalışanlarını doğrudan tehdit ederek diğer ambulansların önünü kesti.

MSF Orta Afrika Temsilcisi Anne-Marie Boyeldieu, yaşananlara dair şunları söyledi: “MSF Ameliyat ve Yoğun Bakım Hastanesi, Bangui’de ücretsiz ameliyat hizmeti verebilen çok az sayıda hastaneden biridir. Tıbbi yardıma ihtiyaç duyan herkesi, geçmişlerine, dini inançlarına ve siyasi görüşlerine bakmaksızın tedavi etmek sağlık çalışanlarının görevidir. MSF olarak Bangui’deki herkese, sağlık çalışanlarının bu görevine saygı gösterme ve tıbbi hizmetleri kolaylaştırma çağrısında bulunuyoruz.”

Yorum Yapın