Suriye: Azez’de sağlık sistemi çökmek üzere

Azez kampları

Türkiye'nin Suriye sınırındaki Bab Al Noor kampı

Çatışmaların daha da şiddetlenmesi halinde, göç dalgasının artmasından ve mevcut insani krizin kritik boyutlara ulaşmasından endişe ediliyor.

Gaziantep, 10 Şubat 2016 – Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Suriye’nin kuzeyindeki Azez kentinde devam eden ve onbinlerce kişiyi göçe zorlayan çatışmaların, uzun süredir kötü durumda olan kentteki sağlık sistemini tamamen çökme noktasına getirdiğini duyurdu. Bölge halkı kalabalık gruplar halinde Türkiye sınırındaki güvenli bölgelere doğru kaçarken, bölgedeki kamplara şimdiden yaklaşık 30 bin kişinin ulaştığı tahmin ediliyor.

Son iki hafta içerisinde, üçü MSF’nin destek verdiği sağlık tesisi olmak üzere, Azez ve Halep kırsalındaki hastanelerin hava saldırılarına maruz kalması nedeniyle iyice zayıflayan sağlık sistemi, bölgedeki yoğun çatışmalar nedeniyle çökme noktasına geldi.

Konuyla ilgili açıklama yapan MSF Suriye Program Direktörü Muskilda Zancada, “Azez bu acımasız savaş boyunca en büyük darbelerinden birini aldı. Şu anda bir kez daha tıbbi destek hizmetlerinin kuşatma altında kaldığını görüyoruz. Kentin güneyindeki olumsuz koşullar bizi her geçen gün daha fazla kaygılandırıyor. Her an ölüm korkusuyla yaşayan sağlık çalışanları evlerini geride bırakmaya zorlanırken, hastaneler ya tamamen kapanıyor ya da çok kısıtlı bir şekilde yalnızca acil servis hizmeti sunabiliyor” dedi.

Sağlık tesisleri ve sivillere yönelik saldırılar son bulmalı
İnsani krizi ve kitlesel nüfus hareketlerini büyütecek adımlardan kaçınmaları konusunda çatışmayı sürdüren tüm tarafları bir kez daha uyaran Sınır Tanımayan Doktorlar, işlerliğini sürdürebilen az sayıdaki sağlık tesisine yönelik saldırıların acilen durdurulmasını talep etti.

İnsanların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde hava saldırılarının ve çatışmaların askıya alınması için çağrıda bulunan MSF, en azından sivillerin temel ihtiyaç malzemelerine erişim sağlayabilecekleri güvenli bölgelere ulaşmalarını beklemek gerektiğinin altını çizdi.

Sağlık sorunları arasında zatürre büyük risk
Halihazırda insanların barınma, gıda, su ve sanitasyon ihtiyaçlarını gidermek için büyük çaba harcayan sivil toplum kuruluşlarının yoğun bir göç dalgasıyla başa çıkamayacağını vurgulayan Zancada, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu kamplar, yeni gelenleri ağırlayabilecek kapasitede değil. Şu anda onbinlerce kişi, açık hava kamplarında dondurucu soğuk altında sıkışıp kalma riskiyle karşı karşıya. Şu anda başta çocuklar ve yaşlılar olmak üzere pek çok kişiyi etkileyen sağlık sorunları, müdahale edilmediği takdirde çok kısa süre içinde, her yaştan insanı tehdit edebilecek tehlike bir boyuta ulaşabilir. Zatürre şu an için en büyük risk.”

azez_camps2

Bab Al Noor

Hasta sayısı yarı yarıya arttı
Azez’de görev yapan MSF ekipleri, yerinden edilen insanlara çadır ve battaniye gibi temel ihtiyaç malzemesi götürmeye devam ediyor. Bugüne kadar 800 aileye yardım ulaştıran MSF, en çok ihtiyaç sahibi olan kamp dışındaki aileleri takip ediyor ve gezici klinikler aracılığıyla aşılama programları yürütüyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar'ın Azez'deki hastanesine başvuran hasta sayısı Cumartesi gününden bu yana yüzde 50 oranında artış gösterdi. Günde 160’a yakın muayene gerçekleştiren MSF ekibi, ağırlıklı olarak solunum yolu enfeksiyonu şikayetiyle başvuran hastalarla karşılaşıyor. MSF, 28’den 36’ya yükselttiği yatak kapasitesini gerektiği takdirde artırmayı planlıyor.

Yorum Yapın