Yemen'de MSF'nin desteklediği hastaneye hava saldırısı: En az 11 ölü, 19 yaralı

Yemen'de destek verdiğimiz Hacca'daki Abs hastanesi Suudi koalisyon güçlerinin hava saldırısına sonucu vuruldu. Saldırıda en az 11 kişi hayatını kaybetti, 19 kişi yaralandı. Ölenlerden biri #MSF çalışanı. Hastanede ise kısmi hasar tespit edildi.

15 Ağustos 2016 tarihinde gerçekleştirilen hava saldırısı sonrasında Abs Hastanesi

Yemen'de Sınır Tanımayan Doktorlar'ın (MSF) destek verdiği hastaneye düzenlenen hava saldırısında en az 11 kişi hayatını kaybetti, 19 kişi yaralandı.

Barselona/New York, 15 Ağustos 2016 - Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar'ın (MSF) destek verdiği Yemen’in kuzeybatısındaki Abs Hastanesi, bugün gerçekleşen bir hava saldırısı sırasında vuruldu. Saldırı sonucunda en az 11 kişi hayatını kaybetti, 19 kişi yaralandı.

Yemen’in Hacca ilinde bulunan Abs Hastanesi’ne yapılan saldırı yerel saat ile 15.45’te gerçekleşti ve biri MSF çalışanı olmak üzere dokuz kişi olay yerinde hayatını kaybetti. Durumu ağır olan iki yaralı da Al Jamhouri Hastanesi’ne sevk edilmek üzere götürülürken yolda yaşamını yitirdi. Beş yaralı hala hastanede tedavi görmeye devam ediyor.

MSF’nin Temmuz 2015’ten beri destek verdiği hastane ise kısmen yerle bir oldu. Hastanede tedavi gören diğer hastalar ve sağlık çalışanları saldırıdan hemen sonra hızla tahliye edildi.

Hastanenin GPS koordinatlarını Suudi öncülüğündeki koalisyon güçleriyle ve çatışmayı sürdüren tüm taraflarlarla defalarca paylaştıklarını, hastanenin yerinin çok net bilindiğini belirten MSF Yemen Afet Programı Yöneticisi Teresa Sancristoval, hava saldırısıyla ilgili şunları söyledi: “Bu, bir yıl içerisinde MSF sağlık tesislerine düzenlenen dördüncü saldırı. İçinde çok sayıda hastanın ve hem yerel hem de uluslararası MSF çalışanlarının bulunduğu tam teşekküllü bir hastanenin savaşta bombalanmasıyla, hastane saldırılarının doğurduğu korkunç sonuçlara bir kez daha şahit oluyoruz. Ve ne yazık ki bir kez daha hastalara ve sağlık tesislerine hiçbir şekilde saygı gösterilmediğini görüyoruz.

Birleşmiş Milletler'in sağlık tesislerine yönelik saldırılara son verilmesi ve Uluslararası İnsancıl Hukuk kurallarına bağlı kalınması çağrılarına rağmen, Yemen’de savaşan grupların hastalara ve sağlık çalışanlarına saygı gösterme konusunda hiçbir olumlu adım atmadığı ortada.

Bu konuda harekete geçilmediği takdirde, kamusal iyi niyet gösterileri savaş mağdurları için hiçbir anlam ifade etmeyecek. Bir hastanenin bombalanması - bilinçli veya ihmal sonucu gerçekleşmiş olsun- hiçbir şekilde kabul edilemez.

MSF, başta Suudi öncülüğündeki koalisyon güçleri olmak üzere bu saldırıda sorumluluğu paylaşan tüm grupları, sağlık tesislerine yönelik saldırıların bir daha tekrarlanmayacağına dair kamuoyuna teminat vermeye çağırıyor.

Abs Hastanesi Hacca ilinin batısında hizmet veren en önemli sağlık tesisiydi. MSF Temmuz 2015’te bu hastaneye destek vermeye başladığından bu yana hastanede 4.611 hasta tedavi edildi.

Hastanede 14 yataklı bir acil servisi, bir doğum ünitesi ve bir cerrahi ünite bulunuyordu. Geçtiğimiz haftalarda hastaneye getirilen yaralı sayısında ve özellikle bombardıman ve hava saldırıları sonucunda yaralanan sivillerin sayısında artış gerçekleştiği gözlenmişti.

Hava saldırısı gerçekleştiği sırada ameliyat koğuşunda 23, doğum servisinde 25, yenidoğan servisinde 13, pediyatri servisinde de 12 hasta bulunuyordu. Gün içerisinde çatışmalar sonucu yaralanmış kişiler hastanede tedavi altına alınmıştı.

Hava saldırısı sırasında acil serviste bulunan hasta sayısının netleşmesi için MSF'nin çalışmaları sürdürdüğünü belirten Sancristoval, bölgedeki gözlemleriyle ilgili olarak, "Yemenliler sağlık hizmetleri almak isterken öldürülüyor, yaralanıyor. Ülkedeki şiddet olayları ise siviller üzerinde derin izler bırakmaya devam ediyor; insanlar artık günlük hayatın yükünü taşımakta zorlanıyor" dedi.

Hayatını kaybeden 10 hastamızın ve bir çalışanımızın ailelerine ve sevdiklerine baş sağlığı diliyor, üzüntümüzü ve öfkemizi bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Çünkü onlar, şu anda hastanemizin çatısı altında hayatta ve güvende olabilirdi.

MSF Yemen’de 11 hastane ve sağlık merkezinde çalışıyor. Aynı zamanda Aden, AL Dhali, Taiz, Saada, Amran, Hacca, İb ve Sanaa olmak üzere sekiz ayrı vilayette 18 hastane ve sağlık merkezine destek veriyor. MSF şu anda Yemen’de 90’ı uluslararası çalışan olmak üzere 2.000’den fazla çalışanıyla tıbbi ve insani yardım faaliyetlerine devam ediyor.

Yorum Yapın