Yemen’deki hava saldırısında MSF hastanesi kısmen yıkıldı

Sana, 7 Kasım 2019 – Yemen’in güneybatısındaki Muha’da 6 Kasım Çarşamba akşamı gerçekleşen hava saldırısında, Sınır Tanımayan Doktorlar’a (MSF) ait bir hastane kısmen yıkıldı. Saldırıda hastane çevresinde, aralarında bir askerî malzeme deposunun da bulunduğu binalar isabet aldı.

Burası MSF'nin Muha'daki hastanesinin bahçesi. Hastaneye ait ofislerin bulunduğu prefabrik binalar saldırının ardından tamamen yandı. Fotoğraf: MSF.

Saldırı sırasında hastanede 30 hasta ve 35 sağlık çalışanı bulunuyordu. Neyse ki içlerinden ölen ya da yaralanan olmadı. Herkes hızla tahliye edildi. Stabil durumdaki hastaların çoğu kendi imkânlarıyla bölgeden ayrılabildi, yeni doğan iki bebek de dâhil olmak üzere kritik durumdaki bazı hastalar ise MSF ekiplerince Muha’daki başka bir hastaneye nakledildiler.

Yakındaki askerî malzeme deposunun vurulduğu hava saldırısının ardından patlamalar ve yangın nedeniyle MSF hastanesi ağır zarar gördü. Eczane yandı, ofis binaları yıkıldı, jeneratörün bulunduğu bina da dâhil olmak üzere bazı teknik binalarda gerçekleşen hasar ise henüz tespit edilmedi. Patlamaların şiddetiyle hastanenin camları da kırıldı.

An itibarıyla hastanedeki tıbbi faaliyetler askıya alınmış bulunuyor, sağlık ekibimizin bir kısmı Aden’e sevk edilecek. Çevrede patlamamış mühimmat bulunma ihtimali nedeniyle, herhangi bir faaliyet yeniden başlatılmadan önce mayından arındırma çalışması yapılması gerekiyor.

Hastanenin bulunduğu yer savaşın bütün taraflarına ve bütün yetkililere önceden bildirilmişti ve 2018’de hastanenin açılmasından bu yana savaşın bütün tarafları orada bir hastane olduğunu gayet iyi biliyordu.

Sınır Tanımayan Doktorlar bir kez daha, savaşın bütün taraflarının aktif bir şekilde, sağlık tesislerinin korunması için gereken bütün tedbirleri alması gerektiğini hatırlatıyor.

Muha'da hastanenin çevresinde saldırıya uğrayan binalardan yayılan yangın, hastanenin eczanesine de sıçrayarak bu kısmın da yanmasına neden oldu. Fotoğraf: MSF.

MSF’nin Yemen’deki programlarının direktörü Caroline Seguin, “Bu saldırıda hastalardan ve çalışanlarımızdan hiçbirinin zarar görmemiş olması tamamen şans eseridir; burada bir katliam yaşanabilirdi,” diye konuştu. “Hastane şu anda devre dışı kaldığından dolayı, bölge halkı çok ihtiyaç duyulan ve sıklıkla hayat kurtaran tıbbi bakımdan mahrum kalmış durumda.”

MSF Muha Hastanesi’ni Ağustos 2018’de, savaşta yaralanan insanları acil ameliyat edebilmek amacıyla kurulmuştu. Hastanede, doğum sırasında komplikasyon yaşanması durumunda yapılan sezaryen ameliyatları gibi başka acil ameliyatlar da gerçekleştiriliyordu.

MSF’nin 35 yataklı bu hastanesi, Muha çevresinde bu hizmetleri ücretsiz olarak sunan tek sivil hastaneydi.

Sene başından yana toplam 1.787 hasta hastaneye kabul edildi, 201 sezaryen ameliyatı da dâhil olmak üzere toplam 2.476 cerrahi işlem yapıldı.

MSF 1986 yılından bu yana Yemen’de çalışıyor. MSF ekipleri şu anda Yemen’de 12 hastanede çalışıyor ve 11 vilayette (Abyan, Aden, Amran, Hacca, Hudeyde, İb, Lahc, Saada, Sana, Şabva ve Taiz) 20 sağlık tesisine destek veriyor.

Yorum Yapın