YEMEN: TAİZ'DEKİ MSF KLİNİĞİNE DÜZENLENEN HAVA SALDIRISINDA 9 KİŞİ YARALANDI

Her hafta yaklaşık 150 yaralıyı ağırlayan MSF'nin destek verdiği Haydan Hastanesi de, 26 Ekim 2015 tarihinde çok sayıda hava saldırısıyla yerle bir edilmişti. Saada'da görev yapan MSF Proje Koordinatörü Miriam, ayaklarının hemen dibindeki henüz patlamamış bombalar nedeniyle saldırı sonrasında hastane binasına giremedi.

Her hafta yaklaşık 150 yaralıyı ağırlayan MSF'nin Yemen'de destek verdiği Haydan Hastanesi de, 26 Ekim 2015 tarihinde çok sayıda hava saldırısıyla yerle bir edilmişti. Saada'da görev yapan MSF Proje Koordinatörü Miriam, ayaklarının hemen dibindeki henüz patlamamış bombalar nedeniyle saldırı sonrasında hastane binasına giremedi.

03.12.2015 - Cenevre merkezli uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) tarafından yönetilen Yemen’in güneyindeki klinik, Suudi Arabistan öncülüğünde gerçekleştirilen hava saldırısına maruz kaldı. İkisi MSF çalışanı olmak üzere toplam dokuz kişi saldırıda yaralandı.

Yerel kaynaklara göre, Taiz şehrinin Al Houban bölgesinde bulunan ve MSF kliniğine 2 kilometre uzaklıkta olan park, 2 Aralık günü saat 11.20’de üç ayrı hava saldırısının hedefi oldu.

Klinikteki hasta ve yaralıları hızla tahliye eden MSF ekibi, jet uçaklarının kliniğin çok yakınındaki bir noktayı bombaladıkları konusunda koalisyon güçlerini uyardı. Fakat klinik, tüm uyarılara rağmen hava saldırısının hedefi oldu. Saldırıda ağır yaralanan iki kişi, MSF’nin çatışmalarda yaralananları tedavi etmek için destek verdiği Al Qaidah ve Al Resalah Hastaneleri’ne sevk edildi.

MSF’nin Taiz’de görev yapan Sağlık Ekip Lideri Nora Echaibi, “Saldırı başladığında, Al Houban’daki kliniğe yalnızca 1 kilometre uzaklıkta olan MSF’nin Taiz’deki anne ve çocuk sağlığı hastanesindeydim. Herkes çok korkmuş ve paniklemişti. Biz de hiç vakit kaybetmeden ekipleri tahliye ettik” dedi.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, daha önce Al Houban’da bulunan MSF tesislerinin yeri konusunda açık biçimde bilgilendirilmişti.

Yaralılara acil müdahale

Sınır Tanımayan Doktorlar’ın Taiz’deki ekibi, halihazırda Yemenli sağlık çalışanlarına hava saldırılarında yaralananların acil tedavisi konusunda destek veriyor.

MSF’nin Al Houban’daki çadır kliniğinde görev yapan sağlık çalışanları ise, son zamanlardaki çatışmalardan dolayı yerinden edilen insanlar için acil sağlık hizmetleri veriyor.

Koordinatlar düzenli olarak paylaşılıyor

MSF Yemen Temsilcisi Jerome Alin saldırıyla ilgili şunları söyledi: “Sağlık tesislerinin GPS koordinatları Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleriyle düzenli olarak paylaşılıyordu. Güncel koordinatlarımızı en son 29 Kasım’da paylaşmış, Al Houban’da devam eden sağlık hizmetlerimiz konusunda ilgili tüm birimleri bilgilendirmiştik. Bu birliklerin MSF’nin bölgedeki varlığından ve faaliyetlerinden haberdar olmamaları mümkün değil.”

Sınır Tanımayan Doktorlar, Taiz’deki hastanelere 2015’in Mayıs ayından bu yana acil tıbbi müdahale ilaçları, cerrahi ekipman ve pratik destek sağlıyor. Son iki aydır Al Houban’daki MSF kliniğinde savaş sırasında yaralanan insanlara acil sağlık hizmetleri veren MSF ekibi, yalnızca geçtiğimiz iki gün içinde Al Houban’da 480 kişiyi tedavi etti.

Uluslararası İnsancıl Hukuk çiğneniyor

Alin, son zamanlarda dünya çapında sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının artmasıyla ilgili olarak, “Sivillerin ve hastanelerin bombalanması, Uluslararası İnsancıl Hukuk’a tamamen aykırıdır. Tedaviye ihtiyaç duyan sivillere ve sağlık tesislerine saygı gösterilmelidir. Oysa Saada ilinin Haydan bölgesinde MSF’nin desteklediği bir hastane de geçen ay aynı şekilde bombalanmış ve tamamen yerle bir edilmişti” dedi.

Sınır Tanımayan Doktorlar, Yemen’de sekiz farklı noktada çalışıyor. MSF ekipleri Mart 2015’te başlayan ve hala devam eden bu kriz sürecinde savaşta yaralanan 16.000’den fazla kişiyi tedavi etti.

Yemen'deki sağlık sistemi zorlukla ayakta durduğundan MSF acil sağlık hizmetleri dışında diğer alanlarda da mevcut sağlık sistemini desteklemeye devam ediyor.

Dünyanın 70 ülkesinde faaliyet gösteren Sınır Tanımayan Doktorlar, tarafsız ve ücretsiz sağlık hizmetlerini en çok ihtiyaç duyan insanlara ulaştırmaya devam ediyor.

Yorum Yapın