Yemen'de ölü ve yaralı sayısı artıyor

Yemen'de destek verdiğimiz Hacca'daki Abs hastanesi hava saldırısına sonucu vuruldu. Saldırıda 15 kişi hayatını yitirirken, 24 kişi de yaralandı. Ölenlerden biri MSF çalışanı. Hastanede ise kısmi hasar tespit edildi.

Yemen'de destek verdiğimiz Hacca'daki Abs hastanesi hava saldırısına sonucu vuruldu. Saldırıda 15 kişi hayatını yitirirken, 24 kişi de yaralandı. Ölenlerden biri MSF çalışanı. Hastanede ise kısmi hasar tespit edildi.

Sınır Tanımayan Doktorlar'ın (MSF) destek verdiği hastaneye düzenlenen hava saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı 11'den 14'e yükseldi.

16 Ağustos 2016 - Yemen'in Hacca vilayetindeki saha ekiplerinden alınan son bilgilere göre, dün gerçekleşen hava saldırısı sonrasında hastaneye yatırılan beş yaralıdan üçünün hayatını kaybetmesinin ardından ölü sayısı 11'den 14'e yükseldi.

Sağlık durumları kritik olan yaralılar, sağlık ekiplerinin tüm çabalarına rağmen kurtarılamadı. Patlama sırasında aldığı ağır darbeler ve vücudundaki derin yaralar nedeniyle Abdul Kareem al Hakeemi adlı bir MSF çalışanı da hayatını kaybetti. Bölgedeki farklı sağlık tesislerine sevkedilen 24 yaralı ise, MSF sağlık ekiplerinin takibi altında.

Saldırı esnasında hastanenin ameliyathanesinde, pediyatri kliniğinde, doğum ve yenidoğan ünitesinde çok sayıda hasta olduğunu belirten MSF Yemen Program Direktörü Juan Prieto, “Hastaların hepsini tahliye ettik. Fakat tam teşekküllü bir hastanenin, sağlık hizmetlerine yönelik ihtiyacın en yüksek seviyeye ulaştığı bir dönemde hava saldırısı sonucu işlerliğini yitirmesi, bölge halkının temel sağlık hizmetlerinden mahrum kalmasına neden olacak" dedi.

Hava saldırısının meydana getirdiği tahribatı tespit etmeye devam eden MSF, yakın zamanda saldırıya dair ayrıntılı bir soruşturma başlatacak.

Bunun, bir yıl içerisinde MSF sağlık tesislerine düzenlenen dördüncü saldırı olduğunun altını çizen MSF Yemen Afet Programı Yöneticisi Teresa Sancristoval şunları söyledi: “Çatışmayı sürdüren taraflar her saldırının ardından bu tür vakaların bir daha tekrarlanmayacağına dair bize teminat veriyor. Artık nezaketen sarfedilen boş sözler ve yerine getirilmeyen vaatler duymak istemiyoruz.

İhtiyacımız olan tek şey, savaşan tarafların hastalara, sağlık tesislerine ve sağlık çalışanlarına yönelik saldırılara son vereceklerini kararlılıkla beyan etmeleri ve bunu icraatlarıyla kanıtlamaları.

Son saldırı bize bir kez daha, savaş ve çatışma ortamlarında hastanelerin saldırıya uğramasını engelleyecek herhangi bir etkin tedbir uygulamasının hayata geçirilmediğini gösterdi. MSF bugüne kadar Yemen'de çatışmayı sürdüren tüm taraflara hastanenin GPS koordinatlarını bildirdi. Buna rağmen hastanelerimiz dört kez hava saldırısına maruz kaldı."

Eğer mevcut askeri protokoller bu tür 'hatalara' mahal veriyorsa, o zaman bu protokollerin acilen değiştirilmesi gerekiyor. Çünkü bu kurallar sağlık tesislerini yerle bir ederken, sağlık çalışanlarına ve hastalara da büyük zararlar veriyor.

MSF Temmuz 2015’te destek vermeye başladığından bu yana Abs Hastanesi'nde 4.611 hasta tedavi edildi. Hava saldırısı gerçekleştiği sırada ameliyat koğuşunda 23, doğum servisinde 25, yenidoğan servisinde 13, pediyatri servisinde de 12 hasta bulunuyordu.

Hava saldırısı sonucu kısmi hasar gören hastanede 14 yataklı bir acil servisi, bir doğum ünitesi ve bir cerrahi ünite bulunuyordu. Geçtiğimiz haftalarda hastaneye getirilen yaralı sayısında ve özellikle bombardıman ve hava saldırıları sonucunda yaralanan sivillerin sayısında artış gerçekleştiği gözlenmişti.

Yorum Yapın