Yemen'de sağlık tesisleri saldırı altında

MSF_Yemen_saglik_tesisleri_saldiri_altinda_IFFCC_261016

26.01.2016 - Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Yemen’deki sağlık hizmetlerinin son üç ay içinde dört kez saldırıya uğraması nedeniyle dün bir kınama metni yayınladı.

Yemen’de çatışmayı sürdüren tüm taraflara bir kez daha sağlık tesislerinin ve hastaların çatışmalardan korunması için çağrıda bulunan Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Yemen’de savaş ve uluslararası insani hukuk kurallarının çiğnendiğini ve bu ihlallerin çatışma ortamından kaçamayan siviller için yıkıcı sonuçlar doğurduğunu hatırlatarak, hava saldırılarının Uluslararası İnsani Hukuk İhlalleri Tespit Komisyonu (IHFFC) tarafından bağımsız bir şekilde soruşturulması için adım atma kararı aldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan MSF Program Direktörü Raquel Ayora, “Yemen’de süregelen savaş hiçbir kural tanımıyor. Çatışma halindeki taraflar, savaş koşullarında dahi hastanelerin ve sağlık tesislerinin korunması gerektiğini ya bilmiyor ya da önemsemiyor. Bu da çatışma bölgelerinde hapsolmuş insanlar için hayatı daha da zorlaştırıyor ve yıkıcı sonuçları beraberinde getiriyor. Savaşan taraflar, çatışmaların başladığı Mart 2015’ten bu yana sivil halkın yoğunlukta olduğu alanlarda kuş uçurtmuyorlar. Uluslararası İnsani Hukuk kurallarınca koruma altına olan hastaneler ve sağlık tesisleri de bu süreçte bombaların hedefi olmaya devam ediyor” dedi.

MSF: Hastanelerin ‘yanlışlıkla’ bombalanması hoşgörülemez

Sınır Tanımayan Doktorlar’ın Yemen’de sürdürdüğü sağlık hizmetleri, 26 Ekim 2015 tarihinde Haydan’daki hastanenin Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından üst üste bombalanmasıyla sekteye uğramış, 2 Aralık 2015’te Taiz’deki gezici MSF kliğinin hava saldırısına uğraması sonucunda ise, ikisi MSF çalışanı olmak üzere toplam sekiz kişi yaralanmış, bir kişi hayatını kaybetmişti.

10 Ocak’ta MSF’nin destek verdiği Shiara Hastanesi’nin vurulması sonucunda altı kişi yaşamını yitirirken, çoğu sağlık çalışanı olmak üzere en az yedi kişi yaralanmıştı. 21 Ocak’ta ise, Saada Valiliği’nde en az altı kişinin ölümüne neden olan hava saldırısı sırasında MSF ambulanslarından biri vurulmuş ve ambulans şoförü hayatını kaybetmişti.

Bugüne kadar bu saldırılarla ilgili olarak yetkililerden hiçbir resmi yanıt alamadıklarını belirten Ayora, “Sağlık tesislerine yönelik saldırılar küçümseniyor ve bir ‘hataymış gibi’ gösteriliyor . İngiltere Dışişleri Bakanı, daha geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan Krallığı’nın Yemen’de Uluslararası İnsani Hukuk kurallarını kasten ihlal etmediğini açıklamıştı. Bu tür bir beyan, uluslararası düzeyde koruma altındaki hastanelerin yanlışlıkla bombalanabileceğini ve bunun rahatlıkla hoşgörülebileceğini ima ediyor. Hiçbir mesuliyet kabul etmediği açık olan bu tür bir yaklaşım son derece sakıncalı. Kabul etmek mümkün değil” dedi.

Uluslararası İnsani Hukuk İhlalleri Tespit Komisyonu’na başvuru

MSF, Yemen’deki Shiara Hastanesi’nde gerçekleşen hava saldırısının Uluslararası İnsani Hukuk İhlalleri Tespit Komisyonu (IHFFC - International Humanitarian Fact-Finding Commission) tarafından bağımsız bir şekilde soruşturulması için adım atma kararı aldı. MSF, daha önce Afganistan’ın Kunduz şehrindeki travma merkezinin ABD güçlerince bombalanmasının ardından ilk kez IHFFC’ye başvurmuş, ABD’nin bağımsız soruşturmaya onay vermesi için dünya çapında kapsamlı bir kampanya yürütmüş, fakat bugüne kadar ABD’den resmi bir yanıt alamamıştı. Yemen için devreye girmesi planlanan IHFFC, Cenevre Sözleşmesi kapsamına giren hak ihlallerini araştırma yetkisi olan, tek daimi uluslararası insani hukuk ihlalleri tespit kuruluşu

Dr. Liu: Her ay yeni bir MSF hastanesinin bombalanması ‘yeni normal’ mi?

Sağlık tesislerinin, yaralıların ve sağlık çalışanlarının savaş koşullarında korunmasına dair kamuoyunda oluşan farkındalığı bir adım öteye taşımaları gerektiğinin altını çizen MSF Uluslararası Başkanı Dr. Joanne Liu şunları söyledi: “Yemen ve Afganistan’daki tesislerimizin art arda hava saldırılarına maruz kalması aklımıza şu soruyu getiriyor: Her ay farklı bir MSF hastanesinin bombalanması ‘yeni normal’ mi? Kimbilir Yemen’de ve diğer çatışma bölgelerinde daha kaç hastane saldırıya uğruyor... MSF gibi güçlü savunuculuk platformlarına sahip olmayan kaç sağlık çalışanı dünyaya seslerini duyurmakta güçlük çekiyor... Hesap verme yükümlülüğünden tamamen yoksun bir anlayışı kabul etmiyoruz. Çatışmayı sürdüren tarafların, faaliyet halindeki hastaneleri meşru bir hedef olarak görmeyeceklerinin teminatını acilen vermelerini istiyoruz.”


 

Yemen'in Aden, Ed Dali, Taiz, Saada, Amran, Hacca, İb ve Sana’a bölgelerinde tibbi insani yardım hizmeti sunan Sınır Tanımayan Doktorlar, çatışmaların yeniden başladığı Mart 2015’ten bu yana savaşta yaralanan 20 binden fazla hastayı tedavi etmiş, 790 tondan fazla tıbbi yardım kitini bölgeye göndermişti. Yemen’de 11 hastanenin işletmesini üstlenen MSF, aynı zamanda 18 sağlık merkezine de tıbbi destek sunmaya deva ediyor. MSF ayrıca, ülkedeki sağlık sisteminin neredeyse tamamen çökmesi nedeniyle, bölge halkına acil olmayan temel sağlık hizmetleri de veriyor.

Yorum Yapın