"Doktorum beni dinledi ve acımı anladı"

Şiddet ve kötü muameleye maruz kalmış kişilerin tedavi edildiği Maadi Kliniği'nde Sınır Tanımayan Doktorlar göçmenlere ve Mısırlılara hizmet veriyor. Fotoğraf: Sima Diab.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Mısır'ın başkenti Kahire’de Maadi Kliniği'nde, şiddet ve kötü muameleye maruz kalmış mülteci ve göçmenler ile Mısır vatandaşlarına entegre tedavi hizmeti veriyor. Merkezden yararlananlar tedavi sürecini anlatıyor.

Etiyopyalı genç erkek Amadi*:

“Yaralı olduğum için çalışamıyordum, hiçbir yerden yardım ve destek de görmüyordum. Kendimi öldürmeyi sık sık düşünüyordum. Kendimi yalnız hissediyordum, canım acıyordu ve hayatıma devam edecek gücü bulamıyordum. (...) Bu şekilde daha fazla devam edemeyeceğimi biliyordum. (...) Sonunda MSF’yi duydum. Doğrudan buraya gelip randevu aldım.

Tedavime başladım ve yavaş yavaş yeniden doğduğumu hissettim.

O zamana kadar, hayatımda ne olduğunu kimse bilmiyordu. Başımdan geçenleri doktoruma anlattım; o beni dinledi ve acımı anladı.

Tedavi oldum, doktorum beni psikoloğa ve fizyoterapiste de yönlendirdi. Ameliyat olmam gerekiyordu ama istemedim, dolayısıyla işlevlerimi yeniden kazanabilmem ve acımın azalması için fizyoterapistim bana bir sürü egzersiz verdi. (...) Psikoloğum benim güçlü ve zayıf yönlerim üstüne çalıştı. 4 aylık tedavi sonucu hayatım tepeden tırnağa değişti.

Hayatımı yeniden kendi elime alabildim artık. Güçlenmiş olduğum için iş aramaya başladım, yardıma ihtiyacı olan başka insanlara da yardım etmeye çalıştığım bir işim var şimdi. (...) Beni doktorlarım tedavi etti, şimdi ben de yaptığım işlerle başkalarına yardım ediyorum. Hayatımda bu değişiklikler MSF sayesinde oldu. Teşekkür ederim.” (5 Temmuz 2018)

Kahire’de yaşayan Sudanlı genç kadın Faheema*: 

“Hayatım kapkaranlıktı. Eskiden sorunları ele alıp çözemiyordum. Zayıftım ve en basit sosyal etkileşimi bile beceremiyordum. Kimseyle kişisel ilişki kurmak istemiyordum. (...)

5 ay boyunca her gün boğulduğumu hissettim.

Keşke görünmez olsam diyordum ve sık sık kendi içimde kavgalar ediyordum: Haklı mıyım yoksa ben aslında yanlış bir şey mi yaptım? Depresyon içindeydim, pes etmiştim. MSF sayesinde bütün bu kötü duygular tamamen değişti. Sınır Tanımayan Doktorlar bana hayatıma devam edecek kuvveti verdi.

Psikoloğum benimle oturuyordu, her seansta benim günlük hayatımda küçük küçük değişiklikler yapmak üstüne konuşuyorduk. Her seferinde küçük bir düzelme olduğunu hissediyordum. Başlangıçta geçmişimden bahsetmekten korkuyordum. Başıma gelen onca şeyi hatırlamaya hazır değildim. Ama seanslara başlayınca keşke daha önce gelseydim dedim. Sanki üstümdeki bütün yükü, bütün acılarımı kilitli bir kutuya koyup birine gider gibi hissediyordum, ama zamanla rahatlamaya başladım.

Her seansta biraz daha açılıp, sonraki seansı iple çeker oldum. Doktorum insanlarla yakınlık kurabilme duygusunu yeniden kazanmama yardım etti. Eskiden karanlıktan ve karanlığın içindeki seslerden korkuyordum ama şimdi gücümü ve kendime güvenimi yeniden kazandım.

Biliyor musun, eskiden ağlayamıyordum. Şimdiyse şu mutluluk gözyaşlarımın önümdeki yolu yıkayıp açacağını hissediyorum.

Gözyaşlarım akabiliyor artık, çünkü o güveni duyuyorum. Kendimi emniyette hissediyorum. MSF’ye gelince insancıl bir yere geldiğini ve burada seni iyileştireceklerini biliyorsun. Ben hayatımın kontrolünü geri kazandım.

Şimdi bütün dünyaya diyebilirim ki, eğer bir insan içinde ne yaşadığını hiç söylemezse ona kimse yardım edemez; hayatta başına ne kadar kötü şeyler gelmiş olursa olsun öbür tarafta ışık daima vardır; şimdi çalıştığım kültür merkezinde çocuklara vermek istediğim mesaj da bu. O çocukların her biri bana kendi çocuğum gibi geliyor. (...) Her kadının çocuğu olmasını dilerim ve umuyorum ki ben de bir gün bir çocuğu evlat edinebilirim. (...) MSF’ye can-ı gönülden teşekkür ediyorum.” (5 Temmuz 2018)

*Hasta mahremiyetinin korunması için isimler değiştirilmiştir.

Maadi Kliniği'ndeki çalışmalar hakkında daha fazla bilgi ve klinikte görevli psikolog Christine Reufner ile röportajı okumak için tıklayın.

Yorum Yapın