MSF’nin Gazze’de hayatını kaybeden çalışanına dair açıklaması

Kudüs / Paris, 29 Ağustos 2018 – Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) Gazze’deki Filistinli çalışanlarından Hani Mohammed Almajdalawi 20 Ağustos 2018 Pazartesi günü hayatını kaybetti. MSF'nin bu olaydan haberdar edilmesi üzerinden bir haftadan fazla zaman geçti.

MSF temsilcileri geçtiğimiz günlerde İsrailli yetkililerle görüşmeler yapmış olmakla birlikte, ekiplerimiz Bay Almadjalawi’nin ölümüne dair henüz açıklayıcı bilgi edinebilmiş değil. Dolayısıyla olayların bildirilen şeklini doğrulayamamaktayız.

Hani Mohammed Almajdalawi 2014 yılından bu yana MSF’nin Gazze’deki ameliyat sonrası bakım kliniklerinden birinde hemşire olarak çalışıyordu. İşini bağlılıkla yapan, değerli bir çalışanımızdı. Öldüğü esnada görev dışındaydı.

MSF Gazze’de 2000’den bu yana kesintisiz olarak tıbbi insani yardım faaliyetlerinde bulunuyor. MSF, 30 Mart 2018’den bu yana, “Büyük Dönüş Yürüyüşü” adı verilen protesto gösterileri sırasında yaralanan çok sayıda insanı tedavi edebilmek için Gazze’deki tıbbi faaliyetlerini önemli ölçüde artırdı. Bu dönemde MSF 1.700’den fazla hastaya müdahale etti; bu kişilerin yüzde 99’u silahla vurulmuştu. MSF yaralanan çok sayıda insanı tedavi edebilmek amacıyla ameliyat ve ameliyat sonrası bakım kapasitesini üç katına çıkardı. Bugün MSF’nin Gazze’deki çeşitli hastanelerde hizmet veren 4 ameliyat ekibi ve ameliyat sonrası bakım hizmeti (hemşirelik, fizyoterapi ve rehabilitasyon) verdiği 4 klinik bulunuyor.

Yorum Yapın