7 başlıkta hayat kurtaran tedavilere erişimi nasıl artırdık?

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Temel İlaç ve Aşılara Erişim Kampanyası 2017 Özeti (Türkçe PDF)

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) olarak Temel İlaç ve Aşılara Erişim Kampanyası’nı (Access Campaign) 1999 yılında başlattık. Amacımız çalışanlarımızın, tıbbi destek almak için kliniklerimize gelen insanları tedavi edecek araçlara çoğu zaman sahip olamayışında gördüğümüz adaletsizliği gidermekti.

2000’li yılların başında ele aldığımız ilk büyük mesele, gelişmekte olan ülkelerde HIV ile yaşayan bireylerin kullanması gereken antiretroviral ilaçların fiyatını düşürmek oldu. Bir yandan da sıtma tedavisinde etkisiz kalan klorokin gibi ilaçların yerine artemisin temelli kombine ilaç tedavilerinin geliştirilmesi ve kullanılması için çalışıyorduk. Aynı zamanda uyku hastalığına karşı yeni tedavilerin geliştirilmesini teşvik ediyorduk. Bu çabalar İhmal Edilen Hastalıklar İçin İlaç Girişimi’ni (Drugs for Neglected Diseases Initiative, DNDi)  hayata geçirdi.

Ödeme güçlerine göre bazı insanları yaşatan ve bazılarını da ölüme terk eden sağlıkta eşitsizlik meselesi de mücadele verdiğimiz konulardan biriydi.

Bugün, hepatit C’yi tedavi edecek yeni ilaçların fiyatını düşürmek, tüberküloza (verem) karşı daha kısa süreli ve daha etkin tedaviler geliştirmek ve yılan sokmasına karşı uygun fiyatlı ve etkili tedaviler sunabilmek için mücadele ediyoruz.

Hastalara mümkün olan en iyi tedaviyi sunabilmek amacıyla daha iyi tanı araçlarının geliştirilmesi için de savunuculuk yapıyoruz. Bu tanı araçlarına örnek olarak, hastalarda yüksek ateşin sebeplerini ayırt edebilen testler ve bir tüberküloz hastasının hangi ilaçlara cevap vereceğini tespit eden yöntemler verilebilir.

Batı Halep'te Suriyeli çocuklar, MSF'nin aşı kampanyası sayesinde ilk kez zatürre aşısı oluyor. Fotoğraf: Roaa Hasan/MSF

Ekiplerimizin bugün karşı karşıya olduğu çözüm bekleyen acil sorunları ele alırken, tıpta yenilik, erişim ve fiyatlandırma konusunda da oyunun kurallarını değiştirmeye çalışıyoruz. Bu sayede gelecekte yine aynı mücadeleleri yeni baştan vermek zorunda kalmayacağız.

Çabalarımızın sizler için ilham verici olmasını diliyor ve sizi, dünyanın neresinde yaşıyor olurlarsa olsunlar herkesin, modern bilim ve tıptaki ilerlemelerden faydalanabilmesi için sürdürdüğümüz çalışmalara katılmaya davet ediyoruz.

Çünkü ilaca erişim bir “lüks” olmamalı.

Els Torreele, MSF Erişim Kampanyası Direktörü


Kitapçığın tamamını Türkçe olarak bu bağlantıdan indirebilir, İngilizce orijinalini kampanyanın web sitesinde bulabilirsiniz.

Yorum Yapın