AB Sınır Politikaları Yunan Adalarındaki Sığınmacıların Ruh Sağlığını Bozuyor

31 yaşındaki Karon, eşi ve iki çocuğuyla birlikte 2 Ağustos 2016'dan bu yana Midilli Adası'nda mahsur kalmış durumda: "Irak'ta yaşadıklarımı çocuklarımın da yaşamasını istemedim. Irak'ta hayat yok; çocuklarımın savaş ve şiddetin olmadığı güzel bir ülkede büyümesini istiyorum. Tek dileğim bu.” Fotoğraf: MSF

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Yunan adalarındaki sığınmacıların derhal Yunanistan anakarasına nakledilmesi çağrısında bulundu.

Atina, 10 Ekim 2017 – Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) yayınladığı yeni raporda, Yunan adalarındaki sığınmacıların, ruh sağlığı bakımından krizin eşiğinde olduğunu duyurdu.

MSF, olumsuz yaşam koşulları, ihmal ve şiddet nedeniyle giderek büyüyen kriz karşısında Yunanistan ve Avrupa Birliği (AB) yetkililerine çağrı yaptı ve halihazırda büyük travmalar atlatmış olan insanlarda daha ciddi hasarlar meydana getirecek politikalara son vermeleri çağrısında bulundu.

Aynı zamanda tüm sığınmacıların derhal adalardan alınarak, uygun barınma imkanlarına ve sağlık hizmetlerine erişme ihtimallerinin daha yüksek olduğu Yunanistan anakarasına yerleştirilmesi çağrısında bulundu.

Konuyla ilgili açıklama yapan MSF Ruh Sağlığı Faaliyetleri Direktörü Jayne Grimes, “Bu insanlar kendi ülkelerinde ya da Avrupa’ya göç esnasında travmatik olaylar yaşamış; bombalardan ve olağanüstü şiddet olaylarından sağ kurtulmayı başarmışlar.

Fakat bunca zorluğun ardından umutlarını kaybetmelerine neden olan asıl şey, Yunan adalarında karşılaştıkları ve içinden çıkamadıkları durum. Adalardaki olumsuz şartlar yüzünden çaresiz hissediyor ve kendilerine zarar veriyorlar.

Ekiplerimizin tedavi ettiği hastalar her gün bize, burada kısılıp kalmaktansa ülkelerinde ölmüş olmayı tercih ettiklerini söylüyor” dedi.

Confronting The Mental Health Emergency on Samos and Lesbos” başlıklı MSF raporunda ayrıntılarıyla anlatıldığı üzere, ruh sağlığı alanında duyulan hizmet ihtiyacının boyutu ve hastaların durumunun ağırlığı, adalardaki ruh sağlığı hizmet kapasitesinin üzerine çıkmış durumda.

Rapora göre, yaz boyunca haftada ortalama 6-7 yeni hasta, intihar girişimi, kendine zarar verme veya psikoz nöbeti gibi olayların ardından acil ruh sağlığı desteği için MSF’nin Midilli Adası’ndaki kliniğine başvurdu. Bu üç aylık dönemde, bir önceki döneme göre hasta sayısında yüzde 50 artış kaydedildi.

MSF’ye başvuran hastaların anlattıklarına göre, ruh sağlığını bozan ve ağırlaştıran faktörler arasında, yolculuk sırasında veya Yunanistan’a geldikten sonra hastaların karşılaştıkları şiddet bulunuyor. 2016 sonu ve 2017’nin başlarında MSF ile Epicentre tarafından Sisam’da yürütülen bir anket, görüşülen kişilerin yarısına yakınının Türkiye’den geçerken, dörtte birine yakınının ise Yunanistan’da şiddet gördüğünü ortaya koydu.

Araştırma sonuçları ayrıca, Mart 2016’da AB - Türkiye anlaşması imzalandıktan sonra Sisam Adası’na gelenlerin, anlaşma yürürlüğe konmadan önce gelenlere kıyasla gerek Türkiye’de gerek Yunanistan’da daha fazla şiddete maruz kaldığını gösteriyor. Uygulanan şiddetin yüzde 50 ila 70’inin ise resmi yetkililer tarafından gerçekleştirildiği bildiriliyor.

Sığınmacıların derhal Yunanistan anakarasına yerleştirilmesi çağrısında bulunan MSF, aynı zamanda psikiyatri tedavisi ve diğer kritik hizmetler de dahil olmak üzere ruh sağlığı desteğinin daha geniş ölçekte sağlanabilmesi, ileri seviye travma geçiren erkek, kadın ve çocukların ihtiyaçlarının acilen karşılanabilmesi için Yunanistan makamlarına bir kez daha sesleniyor.

Sığınmacıların anakaraya götürülmesinin insani bir zorunluluk olduğunu vurgulayan MSF’nin Yunanistan’daki Savunuculuk Faaliyetleri Direktörü Louise Roland-Gosselin, “Avrupa ve Yunanistan makamları çekilen bu acılardan doğrudan sorumludur. Bu insanların içinde bulunduğu son derece hassas durum ve adalardaki sistemlerin tamamen çökmüş olması onlara başka seçenek bırakmıyor” açıklamasında bulundu.

Raporun tamamını İngilizce orijinal dilinde okumak için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.


Kara Tepe Kampı'nda ruh sağlığı tedavisi gören 17 yaşındaki Ayham'ın babası, Suriye'de yakınlarının çoğunu hava saldırısında kaybettikten sonra ülkelerini terk etmek zorunda kaldıklarını anlatıyor. Saldırıda yaralanan oğlunun 6 gün süren komadan çıktıktan sonra karakterinin değiştiğini ve ruh sağlığının ciddi derecede bozulduğunu söylüyor. Fotoğraf: Tanya Habjouqa

1996’dan bu yana Yunanistan’da sığınmacı ve göçmenlere tıbbi ve insani yardım sağlayan Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), 2014 yılında, Türkiye’den Yunan adalarına ve Yunanistan anakarasına gelen sığınmacıların ihtiyaçlarını karşılamak üzere faaliyetlerini genişletti. MSF sağlık ekipleri 2016’dan beri Yunanistan’da birinci basamak sağlık hizmeti, kronik hastalıkların tedavisi, cinsel sağlık ve üreme sağlığı, fizyoterapi ve ruh sağlığı gibi alanlarda hizmet veriyor. Atina, Attika, Orta Yunanistan ve Epir bölgesinin yanı sıra Midilli ve Sisam adalarında tıbbi destek sunan MSF ekipleri,  Ocak-Ağustos 2017 tarihleri arasında 21.600’den fazla muayene gerçekleştirdi.

MSF’nin Midilli Adası’ndaki çalışmaları Temmuz 2015’te başladı. Ekim 2016’da bu büyük adanın farklı bölgelerinden gelen sığınmacı ve göçmenler için Midilli şehrinde bir klinik açıldı. Moria ve Kara Tepe kamplarındaki hastaların da sevk edildiği bu klinikte, birinci basamak sağlık hizmetleri, cinsel sağlık ve üreme sağlığı, ruh sağlığı, kronik hastalıklara yönelik bakım gibi alanlarda hizmet verildi. Aynı ekip bugün çalışmalarının odağını değiştirerek ileri seviye ruh sağlığı sorunlarıyla mücadele eden kişilerin, işkence ve cinsel şiddet mağdurlarının tıbbi ve psikolojik tedavilerine odaklanıyor. Midilli’de görev yapan MSF ekibi, Ocak-Ağustos 2017 tarihleri arasında 2.100 tıbbi danışmanlık, 1.060 cinsel sağlık ve üreme sağlığı muayenesi ve 1.270 klinik psikoloji danışma seansı gerçekleştirdi.

MSF, Sisam Adası’nın Vathi kentinde hassas durumdaki insanlara, 80 kişi kapasiteli bir merkezde geçici barınma imkanı sağlıyor. Bu kişiler kabul merkezinde çalışan farklı kurum ve yetkililer tarafından tespit edilerek sığınağa yönlendiriliyor. Burada temel sağlık hizmetleri sunan MSF, kritik vakaları bölge hastanesine sevk ediyor. Adada faaliyet gösteren gönüllü gruplara da destek veren MSF ekipleri, Yunanistan Mülteciler Konseyi ile yürütülen ortak çalışma dahilinde hukuki konularda bilgi sunuyor ve bireysel sığınma başvurularına yardım ediyor. Sisam’da göre yapan MSF ekibi, Ocak-Ağustos 2017 tarihleri arasında 460 klinik psikoloji danışma seansı gerçekleştirdi.

Yorum Yapın