Dünya Tüberküloz Günü'nde İlaca Dirençli Tüberküloz İlaçları Mercek Altında

Verem olarak da bilinen tüberküloz, bugün hala dünyanın en tehlikeli ve ölümcül bulaşıcı hastalıklarından biri. Oysa Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) verilerine göre, çok ilaca dirençli tüberküloz hastalarının yalnızca yarısı rutin tedavi görebiliyor ve bu tedaviler sayesinde iyileşebiliyor. Diğer yandan 2014'te dünya çapında tahmini toplam DR-TB vakalarının yalnızca %25'ine doğru teşhis konulabilmiş durumda.

DR-TB ilaçlarının yüksek maliyetli olması, sistematik DR-TB ilaç kullanımının ülke düzeyinde bir program dahilinde yürütülememesi ve pek çok ülkede DR-TB ilaçlarının ulusal Temel İlaçlar Listesi'nde yer almaması gibi pek çok neden, bu ölümcül hastalığa karşı mücadeleyi zorlaştırıyor.

Tüm bu olumsuzluklar, DR-TB tedavi rejimlerinin acilen daha etkili ve daha ekonomik hale getirilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) tarafından hazırlanan ve 2016 yılında 4. baskısı yapılan İlaca Dirençli Tüberküloz (DR-TB) Raporu, bu veriler ışığında DR-TB tedavi rejimlerindeki mevcut sorunları ve tedaviye erişimin önündeki engelleri ortaya koyuyor. Yeni üretilen veya farklı kullanımlar için içeriği değiştirilen ilaçları da ayrıntılı bir şekilde inceleyen MSF raporu, ilaç üreticilerinin anketlere verdikleri yanıtlar ve Global TB Drug Facility web sitesindeki veriler doğrultusunda, piyasadaki en yaygın DR-TB ilaçlarının fiyatlarını listeliyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar'ın Temel İlaçlara Erişim kampanyası (Access Campaign) hakkında ayrıntılı bilgi almak için kampanyanın web sitesini ziyaret edebilir, tüberküloz raporunun tamamını okumak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.


Sınır Tanımayan Doktorlar, 2013 yılında 32 ülkede yürüttüğü tüberküloz programları sayesinde 29.900 kişiyi tedavi etti. İlaca dirençli tüberküloz (DR-TB) için özel olarak 21 ülkede hayata geçirilen projeler ise, yine 2013'te 1.950 hastanın tedavi edilmesini sağladı.

 

Yorum Yapın