insancıl hukuk sözlüğü

İnsancıl Hukuk Sözlüğü (Practical Guide to Humanitarian Law) ilk kez 1998 yılında Françoise Bouchet-Saulnier tarafından yayınlandı. O tarihten bu yana düzenli olarak güncellenen ve farklı dillere çevrilen kitabın son baskısı Aralık 2013’te piyasaya sürüldü.

Şiddet mağdurlarının ve bu insanlara yardım eli uzatanların perspektifinden kaleme alınan kitap, çatışmalar ve insani krizler sırasında insani hukuk kurallarının mağdur olan birey ve toplulukları korumak amacıyla nasıl kullanılabileceğini tüm ayrıntılarıyla aktarıyor.

Uluslararası insani hukukun zaman içinde nasıl evrildiğini gözler önüne seren kitap, bu süreçte uluslararası barış ve güvenlik konusuna etki eden terörle mücadele, uluslararası adalet sistemi ve sürekli değişen silahlı çatışma ve insani yardım süreçleri gibi kritik konuları ele alıyor. Aynı zamanda gittikçe kutuplaşan bir dünyada temel ilkelerin her seferinde nasıl yeniden yazıldığını benzersiz bir çalışmayla bize anlatıyor.

Başta gazeteciler olmak üzere karar vericiler, sivil toplum çalışanları, fikir liderleri, askerler ve çatışmaları sürdüren tüm taraflara yönelik hazırlanan kitap, konuyla ilgilenen herkese hitap ediyor.

Kullanıcı dostu bir tasarım ve interaktif bir altyapıyla hazırlanan İnsancıl Hukuk Sözlüğü, bundan böyle internet üzerinden erişilebilecek ve düzenli olarak bu sayfada güncellenecektir. Araştırma ve içerik bulma sürecini daha sezgisel hale getirmeye çalıştığımız için her bir giriş, kendinden daha kapsamlı bir içerik (kategori) ile entegre edilmiş, arama kutusu ve içindekiler kısmıyla birlikte erişilebilir hale getirilmiş durumda.

"Bu kitap dünya sahnesinde sergilenen oyunları, yeni politik ve askeri propaganda araçlarını sözcük ve söylemler bazında derinlemesine analiz edip sorgulayan ve anlamaya çalışan kişiler içindir.

Kitap aynı zamanda kendilerini ve ailelerini tehdit eden şiddet ve zulüm karşısında dışlanmış ve savunmasız kalmış insanları koruma sorumluluğuyla hareket eden kişiler için hazırlanmış; kimi kez devletler, ordular, mağdurlar, uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları arasındaki orantısız güç ilişkilerinde hakemlik görevi üstlenen hukukçulara da hitap etmesi beklenmiştir.

Son olarak bu kitap, şiddetin ve silahlı çatışmaların potansiyel mağduru olabilecek aramızdan birilerine hitap etmesi ve insanlığa karşı işlenen suçlara direnmede ve biçimlenen dünya toplumunun daha insani bir konuma getirilmesi amacıyla yazılmıştır."

Françoise Bouchet-Saulnier

Kitabın Türkçesi, 2002 yılında Selahattin Bağdatlı çevirisiyle İletişim Yayınları'ndan çıkmıştır.

insancil_hukuk

Yorum Yapın