Yeni Kitap: MSF ve Eski Yugoslavya Savaşı

Kosova'daki iç savaş, binlerce mülteciyi ailelerinden ve evlerinden kopartarak zor şartlar altında çevre ülkelere göçe zorlamıştı. Fotoğraf: Tom Stoddart/Getty

Kosova'daki iç savaştan kaçarak Arnavutluk sınırındaki Kukes mülteci kampına sığınan hamile bir kadın, yaşadığı zulmün ağırlığıyla gözyaşlarını tutamıyor. Kosova'daki iç savaş sırasında binlerce insan evlerini terk etmeye zorlanmış, Arnavutluk, Makedonya ve Karadağ'a göç etmek zorunda kalmıştı.

Tanıklık: Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ve Eski Yugoslavya Savaşı 1991-2003

Sınır Tanımayan Doktorlar olarak 1991–2003 yılları arasında savaşın yıkıp geçtiği Eski Yugoslavya Cumhuriyeti (bugünkü Makedonya) topraklarında etnik temizliğe, insanlığa karşı işlenen suçlara ve uluslararası toplumun ihmalkarlıklarına tanıklık ettik.

"MSF ve Eski Yugoslavya Savaşı" adlı kitap, bağımsız bir insani yardım ve sağlık kuruluşu olarak yardıma ihtiyacı olan insanlara tüm gücümüzle destek vermeye çalışırken, aynı zamanda hak ihlallerini dile getirme çabamız sırasında yaşadığımız ikilemleri ve zorlukları ortaya koyuyor.

  • MSF, çatışma ve savaş bölgelerinde sağlık hizmetlerini sürdürebilmek adına, kendi personelinin hayatını ne dereceye kadar riske atabilir?
  • MSF, zor durumdaki insanlara erişimin tamamen engellenmesi pahasına bile olsa, mevcut engellere dair kınama mesajları yayınlayarak sağlık hizmetlerinin kısıtlanmasına karşı sesini yükseltmeli mi?
  • MSF, insani yardım faaliyetlerini çatışmalara karşı tek çözüm olarak göstermeye çalışan uluslararası siyasi liderleri uluslararası kamuoyunda ifşa ederek, daha fazla sayıda insanın hayatına mal olabilecek askeri güç kullanımını talep etmeli mi?

Bu soruların yanıtları, 12 yıllık bir zaman dilimini Sınır Tanımayan Doktorlar'ın perspektifinden kapsamlı bir şekilde anlatan "MSF ve Eski Yugoslavya Savaşı" kitabında (E-kitap ve PDF formatlarında).

Not: Kosova’daki savaş ayrı bir çalışmada ele alınmıştır. Srebrenitsa katliamı ise bir başka vaka incelemesi olarak kamuoyuna sunulmuştur.

Yorum Yapın