Güney Sudan: Katliamın izleri BM'nin başarısızlığının mirası olarak hala burada

MalakalSınır Tanımayan Doktorlar Şubat ayında Malakal Sivilleri Koruma Kampı'nda (PoC) yaşanan katliamla ilgili bir rapor yayınladı.  

Barselona/Juba, 21 Haziran 2016 - Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) bugün yayınlanan Malakal raporunda 17-18 Şubat'ta Güney Sudan'daki sivilleri koruma kampında gerçekleşen saldırıya dair detayları paylaştı. Can kaybı ve yaralanmalara yol açan saldırıyı takiben barış gücü operasyonlarını ve insani yardım faaliyetlerini masaya yatıran MSF, Birleşmiş Milletler Güney Sudan Misyonu'nda (UNMISS) görev yapan birliklerin kamp sakinlerini korumak için yeterli çabayı sarfetmediğini ortaya koydu.

Rapor aynı zamanda sahada çalışan diğer insani yardım kuruluşlarının, BM'nin güvenlik kurallarının yarattığı kısıtlamalar nedeniyle, yaşanan insani kriz sırasında eli kolu bağlı kaldığını ve yerinden edilmiş onbinlerce insanın ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kaldığını kanıtlıyor.

17 Şubat'ta başlayan çatışmalar, silahlı saldırganların kampa saldırmasıyla birlikte şiddetini artırmış, saldırı sonunda 25 ila 65 kişinin hayatını kaybettiği, 108 kişinin yaralandığı ve 30 binden fazla insanın göç etmek zorunda kaldığı açıklanmıştı. Kampın üçte biri (3.700'den fazla sığınak) ise çatışmalar sırasında yanarak kül olmuştu.

MSF Direktörü Raquel Ayora, raporla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

İncelemelerimiz UNMISS güçlerinin, BM Güvenlik Konseyi tarafından hazırlanan sivilleri korumaya dönük direktifleri yerine getirmediğini ortaya koyuyor.

Saldırı öncesinde kampa silah akışına engel olmayan UNMISS birlikleri, kamp içindeki ilk çatışmalara da müdahale etmedi.

Dışarıdan gelen silahlı saldırıları engelleme konusunda ise gerekli hızı ve çevikliği göstermeyerek sivilleri savunma konusunda son derece ağır hareket etti. 

MSF bu raporla aynı zamanda Birleşmiş Milletler'in kendi araştırmaları sonucunda elde ettiği Malakal Katliamı'yla ilgili bulguları kamuoyuyla paylaşmasını talep ediyor.

İngilizce raporun tamamını okumak için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Yorum Yapın