Yunanistan’ın Midilli Adası’ndaki sığınmacıların durumu alarm verici boyutlara ulaştı

Moria Kampı, Midilli Adası

Atina, 24 Temmuz, 2017Uluslararası insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF); Suriye, Irak, Afganistan ve diğer ülkelerde yaşanan şiddet ve savaştan kaçan insanların koruma ihtiyaçlarının Midilli Adası’nda karşılanmaktan çok uzak olduğunu ortaya koyan yeni bir rapor yayınladı.

MSF’nin derlediği tıbbi verilere ve hasta tanıklıklarına dayanan A dramatic deterioration for asylum seekers on Lesbos başlıklı rapor; Midilli’de yakın zaman önce sağlık hizmetlerinin yanı sıra hukuki destek, barınma ve diğer temel hizmet alanlarında yaşanan geniş çaplı kesintiyi ortaya koyuyor. 

MSF Program Direktörü Emilie Rouvroy; hassas kategorisinde olan insanların ihtiyaçlarının belirlenmediğini ve karşılanmadığını belirtiyor.

MSF’nin adalarda sığınmacılara sağlanan sağlık hizmetlerinin genişletilmesi çağrısında bulunduğunu belirten Emilie Rouvroy; adalara Nisan ve Haziran 2017 arasında gelen insan sayısının Ocak – Mart arasında gelenlerin 4 katı olduğunu, buna karşın sağlık hizmetleri sağlayan kurumların kapasitesinde çok ciddi bir düşüş yaşandığını ekliyor.

Sığınmacıların durumu rapordaki verilerle ortaya konuyor

MSF’nin ruh sağlığı değerlendirmesi yaptığı kişilerin %80’i MSF’nin kriterlerine göre ileri düzey ruh sağlığı rahatsızlığı düzeyinde bulunuyor.

MSF’nin ruh sağlığı desteği sağladığı hastaların 2/3’ü Yunanistan’a gelmeden önce şiddete, 1/5’i işkenceye maruz kaldığını ve MSF’nin jinekoloji muayenesi yaptığı kadınların yarısına yakını ise cinsel şiddete maruz kaldığını belirtiyor.

Midilli’ye yeni gelen sığınmacılar, Moria kampında aşırı sıcaklarla boğuşuyor. Sığınmacıların ihtiyaçları çoğunlukla ihmal edilirken zaman zaman şiddetle sonuçlanan gerginlikler artıyor. Raporun ortaya koyduğu verileri değerlendiren MSF Savunuculuk Yöneticisi Louise Roland-Gosselin, gözlemlerini şöyle aktarıyor: “İnsanlar olumsuz koşullar altında ve aşırı kalabalık halde yaşamayı sürdürüyor. Karmaşık yasal sistem ve sığınmacıların kötüleşen sağlık durumu; evini, ailesini, arkadaşlarını kaybetmiş ve yolculuk sırasında şiddete maruz kalmış bu insanların durumunu daha da alarm verici bir boyuta getiriyor. Çok ciddi bir durumla karşı karşıyayız.”

Yorum Yapın