2016 Uluslararası Faaliyet Raporu Türkçe çevirisiyle yayında

Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) 2016 Uluslararası Faaliyet Raporu’nun Türkçe çevirisini yayınladı.

Geçtiğimiz yıl dünya çapındaki 6,1 milyon bireysel bağışçının desteği sayesinde 71 ülkede 468 proje gerçekleştiren MSF, uluslararası faaliyet raporunda 2016 yılı boyunca yürüttüğü saha çalışmalarının bir özetini sunuyor. Yıl boyunca saha çalışmalarında ve tıbbi insani yardım alanında karşılaşılan zorluklara yer veren rapor, MSF’nin şefffaflık ve bağımsızlık ilkeleri doğrultusunda gelir kaynakları ve harcamalarına dair mali verileri de içeriyor.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nden Suriye’ye, Haiti’den Yemen’e kadar dünyanın farklı bölgelerinde hayata geçirilen MSF projelerinde 32.046’sı yerel (yüzde 83), 3.202’si uluslararası çalışan (yüzde 8) olmak üzere toplam 35.248 kişi görev aldı.

Doktor, hemşire ve paramediklerin yanı sıra lojistik ve idari alanda çalışan profesyoneller ile tıbbi yardım çalışmalarını sürdüren MSF, 2016 yılında toplam 92.600 majör cerrahi müdahale gerçekleştirdi, 9 milyon 792 bin 200 ayakta hasta tedavi etti. Yıl içinde ileri seviye beslenme yetersizliği belirtileri gösteren 80.100 çocuğu yatılı beslenme programlarına alan MSF, diğer taraftan cinsel şiddet mağduru olan 13.800 hastayı dünyanın çeşitli bölgelerindeki kliniklerinde tedavi etti.

Acil tıbbi müdahale gerektiren afet durumlarında MSF’nin bağımsız ve esnek olabilmesini sağlayan bireysel bağışlar, bu yıl da MSF’nin en temel gelir kaynaklarından birini oluşturdu. MSF’nin 2016 yılı toplam bütçesi olan 1 milyar 516 milyon avronun yüzde 95’i bireysel bağışlardan, yüzde 4’ü kamu kurumlarından ve kalan yüzde 1’lik dilim ise diğer kaynaklardan karşılandı.

Silahlı çatışma, salgın hastalık ve doğal afet durumlarından etkilenen veya sağlık hizmetlerinden mahrum bırakılan insanlara yönelik MSF’nin 2016 yılında dünya çapında yürüttüğü tıbbi ve insani yardım projeleriyle ilgili ayrıntılı bilgiyi, yıllık uluslararası faaliyet raporunda bulabilirsiniz. Daha önceki raporlara ulaşmak için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Sınır Tanımayan Doktorlar 2016 Uluslararası Faaliyet Raporu, Türkçe'ye Veysel Eşsiz tarafından çevrilmiştir.

Yorum Yapın