Sınır Tanımayan Doktorlar 2015 Göç Raporu: Avrupa Yolunda Engelli Parkur

UntitledSınır Tanımayan Doktorlar'ın 2015 Göç Raporu: Avrupa Birliği ülkelerinin uyguladığı politikalar 2015 yılında “mülteci krizi”ni daha da kötüleştirdi

19.01.2016, Brüksel - Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (Médecins Sans Frontières - MSF), bugün yayınlanan yeni raporunda, 2015 yılında Avrupa’ya gelen mültecilerin, sığınmacıların ve göçmenlerin ihtiyaçlarına yanıt verme konusunda Avrupa Birliği’nin (AB) sınıfta kaldığını açıkladı. MSF Program Direktörü Brice de le Vingne, yaptığı açıklamada, “Avrupalı liderler ve Avrupa Birliği ülkeleri bu krizin yarattığı sorunlarla başa çıkamadığı gibi, odaklandıkları caydırma politikaları ve birbiriyle uyumlu hale getiremedikleri başarısız uygulamalarıyla, kendi ülkelerinden kaçmak zorunda kalan binlerce savunmasız erkek, kadın ve çocuğun hayatını daha da zorlaştırdı” dedi.

MSF ilk kez denizde gemiyle arama-kurtarma yaptı 

MSF çalışanları ve hastalarının tanıklık ettikleri olaylar ve yıl boyunca toplanan tıbbi veriler doğrultusunda hazırlanan “Obstacle Course to Europe" (Avrupa Yolunda Engelli Parkur) başlıklı rapor, aynı zamanda MSF’nin ve diğer insani yardım kuruluşlarının Avrupa sınırlarındaki faaliyetlerini nasıl somut bir biçimde artırmak zorunda kaldıklarını aktarıyor.

Raporda bugüne kadar Avrupa sınırları içerisinde bu kadar çok sayıda personelle bu kadar geniş çaplı bir tıbbi ve insani yardım faaliyeti gerçekleştirmediklerini belirten MSF yetkilileri, ilk kez geçtiğimiz yıl denizlerde hayat kurtarmak için arama-kurtarma gemilerini devreye sokma kararı aldıklarının altını çiziyor.

De Le Vingne: Akdeniz toplu mezara dönüşürken olanları kıyıdan izleyemezdik

“İnsanların Avrupa’da daha iyi yaşam koşulları ve güvenlik arayışı yeni değil. Tam tersine, uzun zamandır alışık olduğumuz bir durum” diyen de le Vingne, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fakat 2015’te Akdeniz’in dev bir toplu mezara dönüşmesini uzaktan izleyip tüm bu olanlar karşısında hiçbir şey yapmadan duramazdık. 2016’da Avrupa ülkeleri, aldıkları kararların ne kadar insanın hayatına mal olacağını değerlendirerek mevcut durumu yeniden gözden geçirmeli; bu konuda sorumluluk almalı  ve hatalarından ders çıkarmalıdır.”

Sınır Tanımayan Doktorlar’ın göç raporu, AB ülkelerinin ve Avrupa hükümetlerinin çoğu savaş ve zulümden kaçan bir milyondan fazla insanın önüne koyduğu engelleri ayrıntılı bir biçimde anlatıyor.

Rapor; ölümcül deniz yolculuklarından başka bir seçenek bırakmayan dikenli tellerden kara ve deniz sınırlarında uygulanan şiddet eylemlerine, sürekli değişen idari ve kayıt prosedürlerinden İtalya ve Yunanistan’daki kabul merkezlerinin elverişsiz koşullarına kadar, Avrupa’nın göçmenlere karşı ne kadar acımasız davrandığını gözler önüne seriyor.

100.000’den fazla muayene ve ruh sağlığı danışmanlık hizmeti veren MSF, Avrupa’nın ördüğü duvarların insanlar üzerindeki fiziksel ve ruhsal etkilerini doğrudan gözlemleyerek, ortaya çıkan sonuçları hazırlanan raporda kamuoyuyla paylaşıyor.

Raporla birlikte mevcut durumu değerlendiren MSF danışmanlarından Aurelie Ponthieu ise şöyle konuştu: “Yeni bir yıla girmiş olabiliriz ama bu yıl da insanlar, her türlü kısıtlayıcı politikaya rağmen, yine hayatları pahasına, aileleri ve kendileri için daha iyi bir gelecek arayışını sürdürecek. Bu nedenle insanlık onuruna yakışacak şekilde, mültecilere güvenli geçiş sağlanmasına yönelik talebimizi yineliyoruz ve insanların hayatlarıyla oynamaktan vazgeçmesi için Avrupa’ya bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Çünkü bu kriz yakın zamanda bitecek gibi görünmüyor. İtalya, Balkanlar ve Yunanistan’da yapılan yardımlar hala çok yetersiz.

Avrupa ülkeleri geçtiğimiz yıl zor durumdaki bu insanları sınırlarından uzak tutmak için yeni politikalar üretmekten vazgeçmedi. 2016’da bu insanları Avrupa’nın politikalarından koruma gereği  duymayacağımızı umuyoruz.”


Sınır Tanımayan Doktorlar'ın Obtacle Course to Europe göç raporunun Türkçe versiyonuna ulaşmak için bu bağlantıyı, İngilizcesine ulaşmak için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Mültecilere Güvenli Geçiş

2015’te 3 bin 771 kişi Akdeniz’de hayatını kaybetti. 2016’da bu kayıpları yaşamamak için: #GüvenliGeçiş #SafePassage

 

Yorum Yapın