Suriye Krizi: 2016 Faaliyet Raporu

Sınır Tanımayan Doktorlar Suriye Krizi Faaliyet Raporu 2016Suriye’de 2011 yılında başlayan insani kriz nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan insan sayısı 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez bugünkü seviyeye ulaştı. Bugüne kadar 4,9 milyon insan Suriye’yi terk etmek zorunda kaldı. Hükümet ile muhalefet güçleri arasındaki güç ve toprak çekişmesi nedeniyle ülke içinde yerinden edilen insan sayısının ise 6,6 milyona ulaştığı tahmin ediliyor. Halihazırda milyonlarca Suriyeli'nin hayat kurtarıcı nitelikteki tıbbi ve insani yardıma erişimi bulunmuyor.

Yaklaşık 5 milyon mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye, Ürdün, Irak ve Lübnan bugüne kadar mültecilere yardım sağlanmasına yönelik son derece önemli çalışmalar yürüttü. Fakat hala binlerce insan Suriye'den çıkıp sığınabileceği bir ülke bulmaya çalışıyor.

Suriye'deki şiddet sürerken, ülkelerin mültecilere sınırlarını kapatması, sınır kontrol çalışmalarını dışsallaştırılması ya da insani yardım girişine izin vermemesi kabul edilemez. Oysa bugün devletler ve savaşan tarafların siyasi çıkarları, öne sürdükleri bürokratik engeller ile birlikte Suriyelilere tıbbi ve insani yardım sağlanmasını neredeyse imkansız hale getirmiş bulunuyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) tarafından hazırlanan "Suriye Krizi 2016 Faaliyet Raporu", MSF'nin Türkiye'den ve Kuzey Suriye'den yönetilen tıbbi insani yardım çalışmalarını ayrıntılı bir şekilde ele alırken, Suriye içindeki sağlık çalışanlarının çatışma ortamında aldıkları risklere rağmen ısrarla yürüttükleri tıbbi yardım faaliyetlerini aktarıyor.

Raporun tamamını okumak için bu bağlantıyı tıklayabilir, MSF'nin Suriye'deki sağlık tesislerine yönelik desteği ve komşu ülkelerde Suriyeli mültecilere yönelik faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi için MSF'nin Suriye Krizi güncellemelerini takip edebilirsiniz. Raporun İngilizcesini ise bu bağlantıdan indirebilirsiniz (Syria Crisis Activity Report 2016).

Yorum Yapın