Tıbbi İnsani Yardımda Yenilikçi Uygulamalar

Tıbbi İnsani Yardımda Yenilikçi Uygulamalar - Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF)

Çatışma, salgın hastalık ve doğal afet kaynaklı insani krizler, Suriye'den Orta Afrika Cumhuriyeti'ne, Filistin'den Güney Sudan'a kadar dünyanın farklı bölgelerinde can almaya, milyonlarca insanın en temel hizmetlere erişimini engellemeye devam ediyor.

Tıbbi insani yardım alanında faaliyet gösteren Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) gibi kuruluşlar ise, akut ihtiyaçları gidermek için saha programlarını sürdürürken, bir yandan da en nitelikli tıbbi ve insani yardımı ulaştırabilmek için artan ve değişen ihtiyaçları karşılamanın yeni yollarını sürekli araştırıyor (EN).

MSF ABD Temsilciliği tarafından yayınlanan Alert dergisinin Bahar 2018 sayısından Türkçeye uyarlanan "Tıbbi İnsani Yardımda Yenilikçi Uygulamalar", yeni bir fikir, yöntem veya aygıt olarak tanımlanan inovasyonun, yani yenilikçiliğin, tüm dünyada hastalara nitelikli tıbbi bakım sağlama konusunda çalışmalarımıza nasıl yön verdiğini ele alıyor.

Teletıptan üç boyutlu yazıcı teknolojilerine, gezici acil cerrahi ünitesinden yerinde ultrason uygulamalarına kadar tıp alanındaki yenilikçi yöntem ve teknolojileri kullanan, üreten ve uyarlayan ekiplerimiz, bu sayede ihtiyaç sahiplerine daha etkin ve daha hızlı şekilde ulaşıyor.

MSF'nin yenilikçi uygulamalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve yayını PDF olarak indirmek için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz. Yayının İngilizce orijinaline bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapın