Yemen’de görev yapan kamu sağlık çalışanları savaş ortamında maaş almadan hayat kurtarıyor

Sanaa'daki El-Koweit Üniversite Hastanesi'nin acil servis bölümünde görev yapan Dr. Ahmed al Jouneid bir hastanın fiziki muayenesini yapıyor. Yemenli kamu sağlık personeli yaklaşık bir yıldır maaş alamıyor. Bu durum sağlık sistemini daha büyük bir çöküşe sürüklüyor. Fotoğraf: Florian Seriex

Amsterdam/Yemen, 27 Eylül 2017 – Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) dün yayınladığı raporda Yemen’de sağlık sisteminde yaygın ve çok önemli sorunlar bulunduğunu, bunun bir sebebinin de Kamu Sağlığı ve Nüfus Bakanlığı çalışanlarının çoğunun yaklaşık bir yıldır düzenli maaş alamaması olduğunu açıkladı.

MSF ekiplerinin ve bakanlık sağlık personelinin deneyimleri doğrultusunda hazırlanan “Maaş Almadan Hayat Kurtarmak” (Saving Lives Without Salaries) adlı rapor, aynı zamanda hastaların ve ailelerinin yaşadığı sorunlara değiniyor.

Savaş ortamında bir yıldır maaşlar ödenmiyor

2,5 yıldan uzun süredir devam eden savaş, büyük çaplı zorunlu göç ve hastalık salgınları Yemenli aileleri yıkıma uğratırken, ülkede on binlerce sağlık çalışanı dahil yaklaşık 1,2 milyon kamu görevlisi geçen yıl içerisinde ya çok az maaş alabildi ya da hiç alamadı.

Ülke çapında devam eden büyük kolera salgını, sağlık ekiplerine maaş ödenmemesinin nasıl sonuçlar doğurduna çarpıcı bir örnek.

Halihazırda zayıf olan sağlık sisteminin belkemiği olan doktor, hemşire, ebe ve diğer sağlık personelinin maaşlarının ödenmemesi, ülkedeki sağlık sistemini daha büyük bir çöküşe sürüklüyor.

Hudeyde’deki El-Hamis sağlık merkezinde görev yapan bir hemşire, “İnsanlar elimizde her zaman ilaç olmadığını anlamıyor; ‘o zaman niye buradasın?’ diye şikayet ediyorlar. Halbuki bizim o ilaçları kendi paramızla almamız gerekiyor” diyor.

“Maaşların ödenmesi hayat kurtaran bir müdahaledir”

MSF’nin Yemen’deki sağlık koordinatörü Melissa McRae ise mevcut durumu şöyle aktarıyor: “Her gün kamu personelinin ne denli büyük bir adanmışlıkla çalıştığına şahit oluyoruz.

Bir yıldır ücret alamayan kamu personelinin çoğu, sağlık hizmetlerinin çok sınırlı düzeyde bile olsa devam edebilmesi için elinden geleni yapıyor. Bir yandan da kendi ailelerini nasıl doyuracaklarını, güvenliklerini nasıl sağlayacaklarını düşünüyorlar.

Hemşire Kawkab Al Sarafi, yaklaşık bir yıldır El-Koweit Üniversite Hastanesi'nde çalışıyor. Ulaşım aracına verecek parası olmadığı için hastaneye gelmek için saatlerce yürüyen Kawkab 12 aydır hiç maaş alamadı. Fotoğraf: Florian Seriex

Kamu sağlık çalışanlarının bir kısmı ise, başka işler aramaya veya aslında ücretsiz olması gereken şeyler için hastalardan para istemeye mecbur kaldı.”

Bu durum, ülke çapındaki sağlık çalışanlarının içinde bulunduğu acı gerçeğin sadece görünen kısmı.  Birçoğu savaşın yıkıcı etkilerine katlanmaya çalışırken, sevdikleri insanların gözleri önünde öldüğüne şahit oluyor. Buna rağmen saldırıya uğrayan sağlık tesislerinde çalışmaya devam ediyorlar.

MSF, kamu sağlık çalışanlarına maaşlarının derhal ödenmesi ve gerekli adımların acilen atılması için Yemenli yetkililere ve uluslararası topluma çağrı yapıyor: Maaşların ödenmesi hayat kurtaran bir müdahaledir. Bu ücretlerin ödenmemesi sağlık sisteminin çöküşünü hızlandıracağı gibi ölümcül sonuçları da beraberinde getirecektir. Yemen’de önlenebilir hastalıklar ve ölümler giderek artıyor ve bu durum kısmen, kamu sağlık çalışanlarının maaşlarının ödenmemesiyle ilişkili.

Raporun İngilizce orijinalini okumak için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.


Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Yemen’in 10 vilayetinde MSF’nin yönettiği veya destek verdiği sağlık tesislerinde kamu görevlisi olan 1.200 sağlık çalışanının maaşını ödüyor. MSF geçen yıl Yemen’deki MSF projelerine yönelik 56 milyon avrodan fazla harcama yaptı. Buna rağmen yapılan çalışmalar ancak denizde bir kum tanesi kadar.

Yorum Yapın