Bir duruma dayanmak

Birkaç yıl önce kalp krizi geçirdim, bu daha sonra beni endişelendirdi ve ayrıca klinik depresyon yarattı. O zamandan beri, hayatta kalma yaklaşımları geliştirmek için gerçekten çok fazla zaman ve enerji harcadım. Aynı şekilde psikolojik sağlık profesyonelleriyle de uğraştım. Anksiyete atağım, kalp krizi belirtileri ve semptomları yaşadığım fikrinden kaynaklanabilir ve ayrıca dengemi geri kazanmam saatler, bazen günler alabilir. Bu benim için normal. Pandemi şu anda dünyayı değiştirdiği gibi etrafındaki yaşamları ve görevleri de yok ettiği için artık hiçbir şey normal değil. Panik hepimizin yerini bulmuş gibi görünüyor. Bu yazı, kalp sorunumun getirdiği stres ve endişeyle ilgilenmek için geliştirdiğim ve uluslararası felaket boyunca hala kullandığım beceriler ve cihazlarla ilgili.Bir duruma dayanmak

Afet muhakemesinin belirlenmesi ve ele alınması

Kardiyovasküler hastalığımdan bir gün önce üst vücut rahatsızlıkları olan tıbbi tesise bağlıyken, herhangi bir sorun yaşamayı reddettiğim bir dakika vardı. Hem ertesi gün hem de gelecek hafta için çalışma planlarım hakkında bir hemşireyle konuşmayı aklımda tutuyorum. İstifa etti, gözlerimin içine baktı ve şöyle dedi: “Planınızı önceden tahmin etmeyin.” Belirttiği şey sadece şimdiki zamana, içinde bulunduğum duruma konsantre olmak ve düşüncelerimi önümüzdeki 24 saatin ötesine yaymamaktı. Bu benim için beklentimi değiştirmem gereken ilk dersti. Bu nedenle, daha sonra felaket düşüncesi ilkesini ve ondan nasıl uzaklaşacağımı fark ettim. Felaket muhakemesi, herhangi bir senaryoda mümkün olan en kötü sonucu öngördüğü zamandır. Gerçekleşeceklerin önlenemez olduğunu hissediyor, onu terk edemiyor. Yine de küçük eylemlere inanır ve aynı zamanda tersine çevirme yöntemini kullanırsanız, aşamalı olarak ondan uzaklaşabilirsiniz. Benim durumumda, bu sadece bir güne odaklanmayı gösterir. Tekniğimin amacı, saat saat, gelecek olan yöne doğru ilerlemektir. Bu, bir felaketin benim için gerçekte ne anlama geleceği konusunda belirsizlik içinde olmama yardımcı oluyor. Tersine çevirme veya” tersine çevirme”, istatistiklere bakarken birçok durumda gerçekleştirdiğimiz bir şeydir. Örnek olarak, şunları gözden geçirirseniz: “kardiyovasküler hastalığı olanların, bu olayı 2. kez yaşama riski% 25 daha fazladır.” Bunu tersine çevirirsem, aynı şekilde, durumların% 75’inde bunun olmadığı sonucuna varılabilir. Yani, dünyayı kasıtlı olarak neyin iyi gelebileceği konusunda kontrol ediyorum ve aktif olarak hayal ediyorum. Felaket düşüncesiyle ilgilenecek cihazlara bağlı kalmanın yanı sıra “burada ve şimdi” üzerine odaklanmam gerekiyor.”:.

Egzersiz

Herhangi bir kahramanca veya savaşçı verimlilik talebi yoktur. Tek yapmanız gereken, her gün yürüyüşe çıkmak veya belirli sayıda adım atmak gibi hedeflerinizi takip etmektir. Örnek olarak koşuyorum, kilo alıyorum, sağlık ve fitness bisikletine biniyorum ve haftalık yoga egzersizi yapıyorum.

Meditasyon

Bu kendimle mücadele ettiğim bir şey. Ben sıradan bir bireydim, ne nazik ne de çekiciydim… Yansıma bana çok yumuşak geldi. Yine de gözden geçiriyorum ve hayatta kalmama yardımcı olduğunu ve endişeyi azalttığını anladım. Şu anda her gün yapıyorum. Yerde ya da olduğum herhangi bir yerde dinlenirken kendi nefesime dikkat ediyorum, düşüncelerimin sakinleşmesine izin veriyorum ama sürekli nefesimi görmeye geri dönüyorum. Bu benim için meditasyon. Zamanla, içimde kabaran ateşten uzaklaşmama ve aklımı daha sakin sulara götürmeme yardımcı oldu.Meditasyon

Arkadaşlarınla iletişime geç

Bu, daha önce benim sertliğimden biri olmayan bir şeydi. Ancak son 5 yıldır bir terapistle çalışmak yardımcı oldu. Sadece erkek yakın arkadaşlarımla değil, aynı zamanda kadınlarla da nasıl açık ve açık olacağımı öğrenmek zorundaydım. Aslında bazı hoş bağlantılarımı görmezden geldiğimi fark ettim. Bunları yeniden canlandırmam biraz zaman aldı, ancak bunu hak etti. Pandemi nedeniyle tecrit edilmiş, şimdi benim için gerçek bir yaşam çizgisiydi. İşin iyi tarafı, tek yapman gereken telefona cevap vermek ve biriyle konuşmak. İddia ettiği şeyi çok dikkatli dinleyin, Özenli, anlayışlı ve anlaşılır olun. Tek ihtiyacımız olan bu. Yansımaya benzer şekilde, yavaş yavaş gelişiriz.

Yardım iste

Bu da aynı şekilde zor bir şey ama gerçekten buna değer. Çevrimiçi terapi için hala fırsatlar var. Bazıları tamamen ücretsizdir. Ancak, yardıma ihtiyacınız olduğunu kabul edecek cesaretiniz varsa, bu sağlığınız ve sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi noktalardan sadece biridir. İlk tıp uzmanımla çalışmaya başladığımda, duygularım hakkında konuşmaya ve onlar hakkında açık olmaya alışmam gerekiyordu. Başlangıçta dayandım, ancak zamanla daha az karmaşık hale geldi. Şimdi, kendime işaret etmek yerine, başkalarıyla konuşmaya eskisinden çok daha eğilimliyim. Yardımı dokunuyor.

Her zaman bir gün not almalısın!

Bunu daha önce de konuşmuştum. Bunu, eldeki göreve odaklanmamı sıkılaştırarak yapıyorum. Bir zamanlar, programımda hissederek kendim için bir gündem yapmayı düşünüyordum. Aklında çok fazla şey varsa bu yardımcı olur. Kalp durmamdan sonra sağlık tesisinden ayrıldığımda belirsizlikle doluydum. Tüm hayatım 2 haftada değişti. Sadece ” burada ve şimdi” ye dikkat etmekle aynı kavram, buna benzer zamanlarda da işliyor. Gündeminiz örneğin ayağa kalkmak, duş almak, kahve yapmak, kıyafet yapmak, e-posta okumak vb. Olabilir. Bunu sürekli ve sürekli yapın! Konsantre olmanın yanı sıra! Bu, kendinizi uluslararası alanda bulursanız, normalliğin yanı sıra belirli bir bağlantı hissi yaratacaktır.Her zaman bir gün not almalısın!

Dinlenme

Kulağa basit gelen başka bir nokta, ancak gecenin ortasında kalktığınızda göğüs ağrısından, işsizlikten veya hastalanmaktan korktuğunuz için bu çok zor. Nefes almamı ve kalp atış hızımı azaltmak için genellikle yatmadan önce meditasyon yaparım. Bu, isterseniz, temel bir ruh hali oluşturmaya yardımcı olur. Telefonumu veya bilgisayar sistemimi 21 saatten sonra yatağa götürmüyorum. Uykuya dalmaya ek olarak müdahale etmesi nedeniyle gözlerimin önüne mavi ışıkların girmesine gerek yok. Yaşam kalitemizi yavaş yavaş iyileştirebileceğimizden emin olmak için küçük şeylerden bir sistem kurmamız gerektiğini tekrarlıyorum. Bir akşam dört ila 5 saat uyumak için kullandım. Şu anda saatime göre, derin, hafif ve hızlı göz hareketi aşamalarının dengeli bir oranı ile gece başına ortalama yedi ila 8 saat dinleniyorum. Aynı şekilde uykum düzeldikçe kalp atış hızımın da azaldığını fark ettim.

Faktör

Umudumuzu kaybetmemeyi kendimize borçluyuz. Kalp krizi mi yoksa uluslararası bir felaket mi. Olayların sizi gömmesine izin vermeyi seçebilir veya kontrolü geri almayı seçebilirsiniz. Bir bakıma hayatım için görev alıyorum. Zor mu? Olabilir. Buna değer mi? Kesinlikle. Sizin için neyin işe yaradığını bulun ve sonunda bir kerede konsantre olun. Günlük rutininizi ve dengenizi koruyun. Küçükten başlayarak ve gerçekten yeteneğiniz varsa değiştirin. Acele etme! Zamanla, benim gibi, kesinlikle çok daha az endişe ile çok daha fazla içeriğin yanı sıra ekstra odaklanmış hissedeceksiniz.